Зеленски: Ситуацията на бойното поле създава възможност за слагане на край на войната през 2025 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че ситуацията на бойното поле "създава възможност" за предприемане на стъпки за слагане на край на войната в Украйна не по-късно от 2025 г., съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
"През октомври, ноември и декември имаме шанса да придвижим нещата към мир и трайна стабилност. Ситуацията на бойното поле създава възможност да направим този избор - избор на решителни действия за слагане на край на войната не по-късно от 2025 г.", заяви украинският президент на срещата Украйна-Югоизточна Европа в Дубровник, Хърватия.
Украинският президент каза още, че покана за членство в НАТО би представлявала стъпка към мира, тъй като Русия ще претърпи геополитическо поражение, допълва агенция ХИНА.
"Геополитическата сигурност зависи от това има ли Украйна място в НАТО. Ако има, това означава, че Путин ще изгуби геополитическата си мощ. Украйна е независима страна, която има право на самоопределение, има право да избере бъдещето си", е заявил в речта си Зеленски.
"Вашите страни и народи са, както и ние, заинтересовани от този изход и затова покана към Украйна да се присъедини към НАТО и бъдещо членство представляват реална стъпка към мира. Без геополитическа сигурност е невъзможно да бъде постигнат справедлив мир", е казал още украинският президент.
Той е отбелязал, че Киев разчита на подкрепата на Великобритания, Италия, Германия, Франция и подкрепата на президента на САЩ Джо Байдън, като и на подкрепата на присъстващите на днешната среща, съобщава хърватската национална телевизия ХРТ.
Зеленски подчерта, че членството на Украйна в ЕС е изключително важно за стабилността и мира в Европа.
На срещата на върха Украйна-Югоизточна Европа в Дубровник днес участва служебният премиер на България Димитър Главчев, както и представители на Словения, Черна гора, Косово, Гърция, България, Албания, Република Северна Македония, Босна и Херцеговина, Турция, Сърбия, Румъния и Молдова.
Очаква се участниците в срещата да приемат обща декларация, която най-вероятно ще бъде в съответствие с декларациите от предишните две срещи в Атина през август 2022 г. и в Тирана през февруари 2024 г.