ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гръцките власти иззеха от пазарите слънчогледово олио, оцветено като зехтин, с опасни за здравето оцветители.
Няма информация част от този зехтин да е стигнал и до българския пазар. Засега гръцките власти информират само за продажба на техния пазар, уточнява БНР. Открита е и лаборатория, в която е ставало оцветяването.
"Те са купували слънчогледово олио, оцветяват го с различни неща, за да добие цвета на зехтина и са го продавали много скъпо. След като властите взеха проби, в лабораторията се оказа, че те са слагали оцветители, които дори са опасни за здравето".
Властите предупреждават да не се купува от пазари и случайни хора. Обикновено тези търговци се насочват към чужденците, които по-трудно могат да различат качествения зехтин.
"Качествен зехтин под 10 евро за литър няма. Всичко, което се продава под тази цена, трябва да буди съмнение".
Зехтинът в магазините е проверен. На тези щандове обаче има и зехтин, който струва около 5 евро за литър. Това не е зехтин за храна, той не е качествен, той се продава за палене на кандило, обясни тя и призова да се внимава.
Очакванията на фермерите са до няколко месеца цената на зехтина да падне с 20-30%, заради високото производство през тази година.
"Нищо ново под слънцето. Оцветени масла са се продавали винаги. Зехтинът е най-фалшифицираната стока в ЕС", подчерта пред БНР Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители".
Той отбеляза измамите, в които зехтинът се разрежда със слънчогледово или рапично олио и така се сваля цената. Това е търговска измама, но не е опасно за здравето на хората, успокои Иванов и предупреди, че трябва да се внимава, когато се купуват евтини продукти под името "Зехтин".
Той подчерта, че когато се засече някаква фалшификация в България, почти никога не се стига до край. Стоката се изтегля от пазара, но няма последствие за производителя, уточни Иванов.
"Когато внасяме зехтин от Румъния, как на никой не му светва червената лампа в държавните служби, че Румъния не е производител", попита той.
И припомни, че понякога важната информация се пише с много дребни буквички - така хем е спазен законът, хем се заблуждава потребителят.