ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият вече правосъден министър Зинаида Златанова сдаде властта във ведомството на наследника си от служебното правителство Христо Иванов. Той обаче няма да може да се порадва дълго на кабинета си, тъй като в 14 ч. трябва да е в Министерски съвет, където ще се проведе първото заседание на служебния кабинет.
"Пожелавам на Христо Иванов политически консенсус, без това всички сме наясно, че няма да мръднем напред. Изключително щастие и късмет е, че имаме човек, толкова отдаден на съдебната реформа дълги години, който ще поеме министерството. Наистина му дойде времето за това. Надявам се и му пожелавам да работи със същия ентусиазъм в правителствения сектор, както в неправителствения", заяви Златанова и му пожела да довърши актуализацията на съдебната стратегия, като заяви, че убедена, че това ще се случи, макар и за краткия мандат, който има един служебен министър. Това ще бъде много голяма качествена промяна, на която много хора се надяваме в България, заяви Зинаида Златанова.
От своя страна Христо Иванов подчерта, че в този труден и турбулентен период Зинаида Златанова е успяла да наложи и запази един изключително добър и човешки тон на отношение. "Тези неща, може би не са били видими от медийната камбанария, но от гледна точка на тези, които се опитваме да работим със съвместни усилия да бутаме нещата по-напред, това беше видимо. За мен ще бъде много важно да опитам да запазя тази човешка атмосфера на сътрудничество и да я предам по-нататък. Беше изключително труден период, Зина, много ти благодаря за това, което успя да направиш", обърна се Иванов към предшественичката си.
По думите му в следващите три месеца трябва: "да направим необходимите стъпки, за да може да получим, колкото може по-добър доклад през януари следващата година и да поставим тон на отношение между ново правителство и една нова комисия. Когато ЕК започне работа, един от въпросите, които тя ще трябва да реши е какво ще прави с казуса България - относно мониторинга в областта на правосъдието. Добрият вариант за България е да опитаме да мобилизираме целия експертен ресурс, който имаме и на база, на което предишните колеги са правили, защото съдебната реформа е колективно усилие и трите месеца ще стигнат само, ако може да надграждаме. Трябва да опитаме да формулираме ясна стратегия, която да бъде заявка за ЕК, че от България има план", коментира Иванов.
"Едва ли ще може да направим някакви видими резултати в края на тези три месеца, не искам да създавам никакви погрешни очаквания. Същевременно в тези три месеца предстои ВСС да избере председател на ВКС. Има и по-важна задача, този избор да подпомогне и да окуражи съдите във ВКС, а след това и всички останали, за това че има смисъл да инвестират усилия, да излизат от тясно-формалните роли, които законът им дава и да се ангажират с взимането на решения в съдебната система", подчерта новият правосъден министър. Като централен проблем той посочи начинът, по който се номинират и избират лидерските позиции, като това, според него не е проблем само в съдебната система, а в цялата система от контролни и независими органи, които трябва да се грижат за върховенството на закона и за прилагането на доброто управление.