ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мониторинговият механизъм за напредъка на България не е отпаднал, но се обезсмислил. Това каза Ивайло Калфин бившият вицепремиер и министър на външните работи, пред "Фокус". „Както беше въведен по политически причини, така и остава. По принцип за България е полезен външен натиск за реформа във съдебната система, но този механизъм не е най-доброто. Фактът, че не е отпаднал, се дължи на това, че начините за взимане на решения в ЕС, са по-сложни. Споменах вече за единодушие. Тук също се иска квалифицирано мнозинство. България първо трябва да убеди себе си, че нямаме нужда от такъв механизъм, за да можем да убедим всички останали наши партньори“, коментира Калфин.
По темата за влизането на България в шенгенското пространство, той припомни, че за първи път Шенген е станал политически въпрос тогава, когато България и Румъния е трябвало да влязат. „Преди това винаги е бил технически проблем. Тогава, когато изпълниш изискванията с информационни системи, граничен контрол и т.н., страните автоматично влизаха в Шенген. Нашето влизане съвпадна с нарастването на евроскептицизма в ЕС и общо взето сме жертва на това. Има многократни резолюции на Европейския парламент и заявления на ЕК, няма нито една причина да бъде България в Шенген. Реалната причина е, че както с бежанците в момента е проблемът, ако България и Румъния са в Шенген, то тогава от Гърция до Швеция няма да има граница. Тук се създават различни рискове, свързани със сигурността“, допълни Калфин.
Според него, ако България беше днес в Шенген, миграционният натиск в страната щеше да е много по-силен. „Един път влезе ли в Шенген, много по-лесно се придвижват бежанците. Влизането ни беше забавено по политически причини, които не зависеха от нас, а сега в момента не съм убеден, че и България има интерес да бъде член на Шенген“, каза още Ивайло Калфин.