Иван Гешев за мераците на Надежда Йорданова да бъде отстранен: Цялото искане представлява механичен сбор от лични оценки и неверни политически твърдения (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки български гражданин има право да изрази, при спазване на Конституцията и законите на страната, определено становище, включително и главният прокурор. Това заявява по време на изслушването си вчера пред ВСС главния прокурор Иван Гешев, след като беше задействана процедурата по отстраняването му, инициирана от бившата секретарка на Христо Иванов, а сега правосъден министър - Надежда Йорданова.
От прокуратурата разпространиха видео с част от акцентите в изялвението на обвинител №1.
“Ще кажа принципно няколко неща и то заради българските граждани, защото те не са длъжни да четат нито моето становище, нито искането на г-жа Йорданова“, продължава Гешев.
“Цялото искане представлява механичен сбор от лични оценки, неверни политически твърдения, механично цитиране на определени норми. Като трите нямат нищо общо помежду си, а заедно нямат нищо общо с Конституцията и законите в страната. Те показват дълбоко неразбиране на функционирането на правовата държава и върховенството на закона от една страна.
Смесват се фигурата на прокурор, административен ръководител, заместник главен прокурор, главен прокурор помежду си, а от друга страна с цялата прокуратура, а от трета четвърта и пета страна с правомощията на съда, Народното събрание и Министерския съвет, което ако не беше тъжно, щеше да е забавно.
Сочи се, че прокуратурата разкрива престъпления. Прокуратурата не разкрива престъпления, разкриват престъпления, изпълнителната власт и МВР.
Сочи се, че, едва ли не, че прокуратурата има някаква водеща роля в съдебното следствие. На всеки е ясно, че в съдебното следствие, прокуратурата е страна.
Сочи се, че прокуратурата е централизирана, не е централизирана след конституционна реформа и ЗСВ от 2016г.
Сочи се, че прокуратурата има, едва ли не, законодателна инициатива, което ме потресе. Има и такъв абзац, законодателна инициатива, държа да кажа, цялата съдебна власт няма. Повтарям няма!
Така че, това е моят цялостен анализ на внесеното от г-жа Йорданова искане, което е ясно, че цели определен политически резултат и този политически резултат според мен е нелегитимен, а той е въздействие върху независимата съдебна власт.
Само ще посоча, че МВР, а не съдебната власт, разкрива престъпления. Прокуратурата никога не е упражнявала и не упражнява функции по разкриване на престъпна дейност. Не разполага и с необходимите средства и кадри за оперативно издирвателни мероприятия.
Напротив, в момента МВР се опитва да заобиколи закона и да изземе законово регламентирани, конституционно гарантирани правомощия, както казах в случая с ГДБОП, които не са от компетентност на изпълнителната власт и това по интересен начин кореспондира с принципа за върховенство на правото по начина, по който се твърди че се разбира от някои политически сили, при положение, че ако това което се твърди е вярно, означава че при другаря Тодор Живков и г-н Брежнев, сме живели в едно „образцово демократично общество“, в което е „царяло идеално върховенство на правото“.
Трябва да е ясно на българските граждани, че наблюдаващият прокурор, по отношение на когото правомощия няма главния прокурор, взима решенията си на база само и единствено вътрешното си убеждение, базирано на закона и доказателствата по делото. И пак в резултат на тази конституционна реформа и ЗСВ, главният прокурор няма правомощия по отношение на конкретния наблюдаващ прокурор. Единственото подчинение, което дължи, е на база закона. Налага се за българските граждани да обясним, че прокурорът не ръководи съдебното следствие, защото това би означавало все едно съда да повдига и поддържа обвинение в съда, ако мога да направя аналогия.
Ние сме страна в процеса, другата страна е защитата, така че ние нямаме функции по ръководство на съдебното следствие. Ако такива бъдат приети, те разбира се изискват конституционни промени, ние ще ги изпълняваме във вида, в който са приети от Народното събрание и ако желаете можете да извършите такива конституционни промени предвид това, че имате съответно представителство в НС. Тоест да вмените по-сериозни правомощия на прокуратурата в хода на съдебното следствие, които да кореспондират или да изземват правомощия на съда. Доколко това ще кореспондира с европейските ценности, не мога да преценя, но, ако приемете такова законодателство, прокуратурата, като част от съдебната власт, ще изпълни напълно приетото от НС, евентуално по ваша инициатива”.