ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Военни алармират: Съученик на Радев отговорен за скандала в "Граф Игнатиево"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има ли опит за държавен преврат с бойкота на военните пилоти да летят на база „Граф Игнатиево” вчера? Това е въпросът, който взриви държавата след скандала. Прокуратурата не намери нередности в безпрецедентния отказ на пилотите от „Граф Игнатиево” да извършват учебни полети и от там заявиха, че отказ за изпълнение на заповед въобще не е имало.
Друго обаче разкриха от базата и стана ясно, че пилотите се страхували да летят, тъй като се съмнявали в изправността на самолетите. Нищо че години наред са летели на тях – тъй като не става дума за новоремонтирани, а за машини, които не са пипани, както разкри пред ПИК TV депутатът от „Обединени патриоти” Доц. Михо Михов. Има самолети, на които се лети ежедневно, има такива които се ремонтират и такива на които им предстои да се оправят, което е факт не само по думите на вицепремиера Каракачанов, но и според всички военни във ВВС.
Военни експерти, действащи и бивши, се чудят как е възможно да се случи отказът точно сега, при положение, че до този момент полетите са извършвани ежедневно. Както ПИК съобщи още вчера, полети са били извършвани и сутринта, след което инженерите решават, че вече няма да се подписват за разрешения за летене. Нищо, че тези самолети са си едни и същи от месец, седмица, и от вчера. Какво се промени за няколко часа, че да пилотите безпрецедентно да отменят полетите си?
Въпросът „Защо точно сега?” няма как да не виси като брадва, която разцепи спокойствието в цялата държава.
Тук има два отговора, а висши военни са категорични, че и в двата е замесен пряко и е отговорен командирът на базата генерал Иван Лалов, който както първо ПИК разкри вчера е съученик и близък на президента Румен Радев, като се е издигал паралелно с него в армейската йерархия (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА).
Именно той живее, храни се и спи с пилотите и инженерите в базата денонощно и част от работата му като командир е да знае за проблемите, настроенията на състава, както и как се извършват полетите. Защо обаче ако е знаел, е издал заповед, която би следвало да подозира, че няма да бъде спазена и ще се разрази истинска буря?
Отговорността за последствията от отговора на този въпрос тежи на съвестта на ген. Лалов. Иначе остават съмненията, че е знаел и умишлено е издал заповедта, за да засили антиконстутиционните настроения с цел привличане на политическо внимание към базата в унисон с брътвежите на съученика му Румен Радев, повтаряни от сутрин до вечер в продължение на година, че трябва да се купят нови самолети (пренебрегваме уклона към „Грипен”, защото парламентът вече се справи с нарушенията му по този въпрос).
Вторият въпрос е - защо ако ген. Лалов е знаел за психическото състояние на хората си, не е предприел действия и не е информирал командира на ВВС и министъра на отбраната за опасната ситуация, за да се вземат навременни мерки за париране на напрежението и предотвратяване на всяването на смут в държавата?
В най-лошия вариант командирът на авиобаза „Граф Игнатиево” не е знаел за нито един от проблемите, което говори единствено, че може би не се справя добре с работата си…
Не можем да пропуснем и твърденията на бившия министър на отбраната Николай Ненчев, който най-малко би подкрепил настоящото правителство като десен опозиционер, но въпреки заяви в национален ефир, че подозира пуч, което било лесно доловимо от първия момент. Той попита тези, които са решили да правят този безпрецедентен акт или тези, които са го поръчали и го подклаждат, не се ли замислят, че НАТО наблюдава всичко това и не са ли загрижени, че може да стигне до военен съд.
Не на последно място е важно да се намери отговор и на въпроса как един военен командир докарва ръководена от него авиобаза от стратегическо значение до подобна криза и разпад на състава? Да не би да разчита на съученика си от „Дондуков” 2 да го защити след като лъсне неспособността му и да му запази мястото, ако се стигне до военен съд?
Военните се питат от вчера и друго и във форумите им ври и кипи - нима положението на сухопътните войски е цъфтящо, нима те не са изложени на опасност ежедневно, включително по охрана на границата в тежки зимни условия? Но пък за бунтове не сме чули, както и за натискане от тяхна страна да се закупят определени марки бойна техника.