ИЗВЪНРЕДНО В ПИК: Войната за изтребителите изби с нова сила. Депутати се хванаха за гушите преди решителния вот в парламента
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Остър словесен двубой се разгоря в ефира на Нова телевизия преди днешното заседание на парламента, на което народните представители трябва да решат дали да дадат на правителството зелена светлина да преговаря първо със САЩ за закупуването на изтребители Ф-16. Ако кабинетът получи зелена светлина от парламента, това ще разреши и лавиране в бюджета на сделката.
Днес в парламента депутатите ще гласуват на първо четене важното решение на Министерски съвет.
"Разговорът е политически и трябва да остане на нивото на политиката, а парламентът да даде пример спазват ли се или не се спазват законите в България", заяви депутатът от БСП Таско Ерменков.
Зам.-председателят на НС и депутат от ГЕРБ Емил Христов заяви на свой ред: "Политиците, взимайки решение, се опират на една експертиза - военно-техническата. Експертите казаха, че тя не е завършена поради липсата на достатъчно информация. Военно-техническата експертиза казва - ето това са кандидатите, които на нас ни трябват. Ние трябва да си дадем сметка, че сме членове на Алианса и търсим геостратегически партньор".
"Нито аз, нито господин Христов, ако сме искрени към себе си, сме експерти. Ние решаваме процедурите, по които трябва да протече избора на самолетите и се осланяме на експертизата на военните. Колегите, ако могат да закрият заседанието за самолетите, ще го закрият и от опозицията, ако могат... Когато в средата на миналата година приехме инвестиционния разход, в него заложихме цена, време на заплащане, какъв ще бъде икономическият ефект. Ние държим, независимо от политическия ефект тези параметри да продължат да бъдат валидни", заяви Ерменков.
На въпрос защо одобряваме инвестиционен разход, който трябва да се актуализира, Емил Христов отговори: "При първата процедура инвестиционният разход беше различен. Сега опозицията не ни предлага нищо. Ако забавим процеса, ние след няколко години ще платим по-висока цена. Всяко отлагане ще ни носи увеличение. Не мога да кажа с колко и никой не е в състояние, но цените растат. От друга страна - ние даваме възможност правителството да преговаря. Ние трябва да му дадем този мандат, защото твърдо вярваме, че то ще направи всичко възможно, за да защити интересите на България. Накрая отново сделката ще влезе в парламента и ние всички ще обсъждаме това, което те са постигнали и ще кажем - да, тази сделка е приемлива или не - тази сделка не е приемлива".
"Ако някой печели от забавянето вноса на нови самолети, това е руската страна. Тук има три риска, които трябва да ги подчертая - от един международен скандал, който може да възникне, вторият - кой ще понесе отговорността за това, че по-дълго ще експлоатираме едни самолети, които не се знае колко са годни и третият - колко ще платим и кой ще го плаща€ И това трябва да бъде базата на всякакви преговори", коментира колегата му социалист.
"Членове сме на Алианса. Какви са ангажиментите на Швеция към колективната отбрана на Алианса! Никакви не са", репликира го Христов.