БСП, АБВ и частично от ДПС се обявиха против промените
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите подхванаха вътрешния министър Румяна Бъчварова заради промените в Закона за МВР. В момента Народното събрание провежда дебати преди гласуването на нормативния акт на първо четене.
До този момент категорично против промените се обявиха от БСП, АБВ и частично от ДПС. Единствено реформаторите заявиха, че законът е много правилна стъпка.
Според Красимир Янков от БСП този закон окончателно заличава институционалната приемственост в МВР. И припомняйки, че вътрешният министър Бъчварова всъщност е социолог, червеният депутат повтори тезата от провежданите в Народното събрание дебати, че този закон има една единствена цел, поне така е обявена - икономия на финансов ресурс.
По думите му с промените в закона, не се предвижда нищо, което да подобрява организацията на дейността, управлението и условията за работа в министерството, работата с човешките ресурси, подготовката и преподготовката на полицаите и развитието в кариерата.
Основните точки, заради които повечето депутати са против закона са оязването на отпуска на полицаите от 30 на 25 дни, намаляването на броя изплащани възнаграждения на пенсиониращите се от 20 на 12 заплати, изваждането на пожарната от системата на МВР.
Депутатите и министърката влязоха в спор кога са били залавяни повече наркотици. На обвиненията на депутата Светослав Белемезов от АБВ, че миналата година са били хванати едва 47 грама хероин, Бъчварова отговори, че това са данни за 2014 г., когато ГДБОП е била в ДАНС, а откакто е в МВР се залавят стотици тонове наркотици.
В престрелка влязоха и депутатите от БСП Таско Ерменков и от ПФ Красимир Каракачанов. На обвиненията на Ерменков, че лидерът на ВМРО проявява политическа пластичност, Каракачанов отговори, че при социалистите има политическа грухота вероятно от тътена от приключилия наскоро конгрес. Въпреки критиките на Каракачанов, Димитър Байрактаров от ПФ обяви, че ще подкрепят законопроекта на Бъчварова.
От ДПС пък обявиха, че искат по-голям срок между първо и второ четене, за да коригират някои от предложенията в нормативния акт.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!