ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Корнелия Нинова на гореща среща със съдиите - лобира за антикорупционния закон на БСП! Искат големи разследващи правомощия на новия орган и председател, одобрен от президента!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на БСП Корнелия Нинова и депутати от левицата представиха днес проекта на партията за антикорупционен закон на представители на Съюза на съдиите в България.
Законът ни не е съвършен и ние търсим мнения. Имаме съвпадения по някои теми със съдиите. Това, с което се съгласихме е, че има нужда от такъв нов орган, а не от събиране на органи, които не са дали резултат до момента. Магистратите смятат, че не е противоконституционно президентът да избира председателя на този орган и той да има разследващи функции, посочи Корнелия Нинова.
Ще се съобразим с препоръките да се разпише ясно процедурата за избиране на председателя, коментира Нинова. Второ, да предвидим по-добра отчетност, тъй като този орган ще има големи правомощия за разследване на корупцията по високите етажи на властта. Продължаваме срещите с Върховната административна прокуратура и с главна прокуратура, коментира още лидерката на левицата.
След като подобрим текстовете в закона, отново ще го предоставим на магистратите, преди да го внесем, посочи още тя. И допълни, че законът не предвиждал промяна в прокуратурата.
В становището, което днес представихме пред парламентарната група на БСП посочихме конкретни забележки по проекта. въздържаме се да дадем цялостна оценка, а разглеждаме нашата роля в този процес по-скоро даване на професионално становище на магистрати, които ежедневно дела, свързани с корупцията.Три са основните области, в които виждаме проблеми, посочи представител на магистратите след срещата.
Едната е, че считаме, че трябва да се предвиди механизъм, който да осигурява прозрачното назначаване на ръководител на тази агенция от президента, който да включва яснота защо се номинират определени кандидати и защо президентът избира част от тях. Следващият проблем е с отчетността на самата агенция, тъй като не виждаме механизъм да предполага тя да дава публичност във връзка с работата й на някои от институциите било то на президент или на НС. И третият проблем е във връзка с разследващите функции, които се възлагат, които по принцип не са противоконституционни, но следва да се много добре да се намери баланса от една страна на йерархията на агентите на агенцията от друга страна на процесуалната подчиненост на прокуратурата и необходимост на реформа на прокуратурата, за да се осъществи работата на тази агенция, посочи той.
За нас няма проблем с конституционалността президентът да назначава председателя на тази агенция, но трябва процедурата да е добре открита. Няма яснота в закона кой ще предлага кандидати, дали ще има процедура, дали ще могат обществени организации и други лица да взимат участие нв даването на оценка на кандидат. Такова нещо няма и сме го отбелязали като проблем. Но основни проблеми е това, че борбата с корупцията предполага независимост на съдебната система, а ВСС не съответства на международните стандарти и не осигурява независимост от политическата власт.
В момента подготвяме становището по другия вариант. надяваме се, че ще бъдем поканени на обсъждането в началото на септември и ще изложим нашето становище, допълни представителят на магистратите.