ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Кризисният щаб по енергетика със стряскащи разкрития - ето какъв бардак заварили в сектора след управлението на Киро и Асен! Служебният кабинет започва преговори с "Газпром" (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кризисният щаб по енергетиката проведе първото си заседание днес.
Щабът беше създаден от служебния премиер Гълъб Донев, веднага след като новият кабинет, назначен от президента, встъпи в длъжност.
Целта на щаба е да овладее кризата в енергетиката, оставена от правителството на "Промяната", да предложи решения за сигурност на доставките, както и механизъм за контрол на цените на горивата.
Щабът се ръководи от вицепремиера по икономическите политики Христо Алексиев. В него участват представители на държавната агенция "Национална сигурност", на енергийния регулатор, на работодателите и синдикатите, както и министърът на енергетиката.
Христо Алексиев, вицепремиер по икономическите политики, започна пресконференцията. Той отчете, че проблемите, натрупани в сектора, са много.
Алексиев информира, че първата задача, с която са се заели от щаба, е интерконектора с Гърция.
"Мобилизирана е цялата държава. Изгубено е доста време, през което нищо не е правено реално. Второто нещо беше стабилизирането на "Булгаргаз". Оттук натам трябва да работим по задачата да осигурим необходимите количества газ за населението и бизнеса на поносими цени", посочи Алексиев.
Той припомни, че за септември имало договорени количества газ, но такива няма за следващите месеци.
"От октомври бизнесът трябва да има свобода да планира и да бъде конкурентно способен", отчете той.
Енергийният министър Росен Христов, също каза своето становище. Той даде ретроспекция на това какво са заварили на 3 август.
"Количества газ бяха осигурени частично за септември и недостатъчно за октомври. Това ни принуди да работим в супер спешен порядък. "Булгаргаз" беше оставен в изключително тежко състояние, с огромна дупка в ликвидността. Дружеството не можеше да се разплаща за доставките за газ дори и когато намерим такъв. Интерконекторът е критичен за доставките на газ, бил е оставен без надзор. Акумулирани са редица проблеми както със строителството, така и с документите. Почти никакъв контрол не е бил осъществяван. Там заварихме пълен хаос и ръководство, което не съдействаше по никакъв начин за решаването на проблема", каза Христов.
Министърът допълни, че най-големият длъжник на "Булгаргаз", е столичната "Топлофикация". Освен това законово компенсациите за тока били уредени, но нямало пари, та се наложило служебния кабинет да търси в спешен порядък такива, за да може да се изплащат.
"Три седмици работихме в страшен хаос", посочи още той.
"Газ има в изобилие, получаваме всеки ден заяви за доставка, но цените са такива, че бизнесът би затворил. Целта е оптимални доставки на добра цена“, каза Христов.
Той увери, че интерконекторът с Гърция, ще бъде пуснат на 1 октомври. Там всичко било взето на ръчно управление заради управлението на Киро и Асен.
С митичните седем кораба на Киро, проблемът бил чисто финансов, защото газа се продавал на разтоварищата от частни компании, цените на които обаче били много високи. Затова и държавата отказала другите шест кораба, въпреки атрактивните цени, защото с оскъпяването, родният бизнес нямало да издържи.
Относно "Топлофикация-София" било необходимо дружеството да се модернизира, защото сега работило с остарели технологии.
Турски компании пък вече проявили интерес да ни доставят тръбен газ от Азербайджан, уточни Росен Христов.
Васил Велев от АИКБ каза, че днешната цена на природния газ, при опит да бъде прехвърлена, пазарът отказа да я приеме. "Ние не можем да работим на тези нива", отчете той.
"В Сърбия е 90 лв., в Турция - 110 лв., скоба към парното в София, неговите 40% в плюс са определени спрямо 120 лв. за мегаватчас. Цената за август е 300 лв. за мегаватчас. Смятаме, че 200 лв. е допустима цена, а над 250 лв., ще трябва да се търсят начини за компенсиране. Смятаме, е че за мегаватчас от 200 лв., е достижима“, каза още Събев.
Той призова и да се подновят доставките по договора с "Газпром". И обясни, че и сега, при последните търгове, цената на "Газпром" била пет-шест пъти от спот цена. "Ние нямаме алтернатива, разликата се измерва в стотици милиони левове месечно“, подчерта Велев.
Велев съобщи още, че днес са били обсъдени и цените на електрическата енергия, а бизнесът ще се противопостави сериозно, ако държавата отмени субсидията, която той получава за тока над 250 лв.
Христо Алексиев заяви още, че ще бъде предоговорена клаузата за бизнеса с "Булгаргаз" "Вземи или плати", която също бъркала сериозно в джоба му.
На срещата е участвала и Ваня Григорова от КТ "Подкрепа". Тя изрази възмущението си, че досега решенията били взимани без участието на синдикатите. Григовора посочи, че бизнесът категорично е заяви, че цени на газа над 250 лв. за мегаватчас ще означават, че предприятията ще затворят и по този начин хиляди работници ще останат на улицата безработни.
"Ние настояваме да се гарантира, от доста време, доставката на газ на най-добрата цена. Вижда се, че цените на "Газпром" са в пъти по-ниски. Освен това трябва да се спре износът на ток. Това са двете предложения, за които настояваме от доста време, за което благодаря, че бяхме чути“, каза Григорова.
По време на пресконференцията стана ясно, че 75 от българските общини били на 100% газифицирани и напълно зависими от синьото гориво, цените и цените му.
Участниците в щаба изтъкнаха, че са се обединили около тезата, че целта е да не се стига до компенсации за газа и еленергията. Христо Алексиев уточни, че именно това е една от задачите на служебния кабинет. Продължат ли да се плащат компенсации, каза той, това неминуемо ще доведе до повишаване на данъците.
"Инфлацията е проблем, но тя не идва само от енергоресурсите. Транспортът и транспортните разходи също водят до завишение на цените. Ние трябва да намалим инфлацията, която се генерира тук, в България. Има привнесена инфлация, ние не можем да я спрем, искаме да намалим тази тук. Компенсациите създават много сериозни изкривявания. Бизнесът са потребителите, газа ще е с микс, няма как да е без микс. Опитваме се да работим системно“, отговори на няколко дълги въпроса министър Алексиев.
“След като миналата седмица успяхме да договорим доставката само от един танкер, поради липса на слотове и след като днес бизнесът посочи пределната цена, почти е невъзможно да не водим преговори с "Газпром". За Ревитуса - това, което колегите обявиха, разширението вече е разпродадено. Опциите бяха няколко компании предлагаха слотове на двуцифрени цени в милиони. Цените са търговска тайна, последният път се нарушиха правата на колегите от Азербайджан от редовния кабинет и сега те са много скептични към нашата страна. Ако искаме да направим микс дори близък до 250 лв., без този газ е невъзможно. Очакваме да се обяви търг на Ревитуса, но това са за 2023 г. слотове. Не мога да разбера предишното правителство и предишното ръководство на "Булгаргаз" какво са правили от април насам. Не са организирали слотове от май месец. За мен това е абсолютна безотговорност, а и да не кажа, че е баззаконие!", каза министър Христов.
И съобщи, че през по-леките месеци, е изпомпван газ от хранилището в Чирен. Там пък то се пълнило на евтини цени. "Нагнетихме отношенията с Русия, ситуацията с "Газпром" не е розова, гонихме дипломати, кореспонденцията, която е водена, е безумна, трябва да се обърнем към тях, но не очаквам лесни преговори. За разлика от предишния министър аз не съм продавал телефони преди да стана министър. Преговорите ще бъдат тежки и трудни, заради всичко направено до момента“, отсече още той.
"Законът за бюджета е приет, до следващия действащ парламент, това е ситуацията. Аз не ги харесвам, но компенсации трябва да има, да се направят по смислен начин и да се осигурят средства", посочи той повече за компенсациите за бизнеса.
"Едно е да разговаряш с някой, друго е да си на място всеки ден. Не съм виждал никой друг да ходи да гледа всяка седмица и да докладва. Ние не се снимаме с багери, не се разхождаме насам-натам. Това сме го правили преди 20 г., когато сме започвали в енергетиката. Оказваме и политически натиск. Отправям днес покана и към гръцкия министър да дойде другата седмица да види докъде е стигнало изграждането. Трябва и гръцката система да заработи. Трябва да се направят и пробите, това се опитваме да направим по политически път“, каза енергийният министър.
Той на няколко пъти повтори, че процентът на успех при подновените преговори с "Газпром", ако изобщо те започнат, е изключително нисък. Въпреки това от служебния кабинет ще положат всички усилия те да дадат някакъв резултат.