BG EN

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Парламентът тръгна от втори опит (ОБНОВЕНА)

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Парламентът тръгна от втори опит (ОБНОВЕНА)

35088
на 29.04.2021
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Парламентът тръгна от втори опит (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Депутатите правят втори опит за работа на Народното събрание тази седмица, след като вчера новото ОФ не успя да гласува дневния ред за двата си работни дни. Те решиха да опитат отново след сговор от него да отпаднат точките за намаляването на партийната субсидия на 1 лев.

препоръчано

Председателката на парламента Ива Митева каза, че има кворум и обяви, че се преминава към точките от дневния ред. Така днес работата на Народното събрание тръгна от втори опит. С кворум от 175 народни представители и с единодушно приета програма на Председателския съвет започна заседанието на парламента. 

След това народните представители приеха предложение за излъчване на дебатите по БНТ и БНР.

„Ние няма да следваме сляпо новите партии. Няма да следваме ГЕРБ – задкулисието. Няма да следваме и ДПС. БСП не сме празен чек. Ние имаме приотети и ги следваме“, каза от парламентарната трибуна Корнелия Нинова.

„Как политическа партия ИТН да работи в такъв парламент, който предкулисно саботира работата му. Как се очакваше ИТН да приеме фалшивата подкрепа на уж 165 депутати, както каза Борисов“, това заяви Танев от ИТН.

„Кой клекна за отпадането на точката за Росенец? Да попитам кой клекна и пред кого за отпадането на точката и за размера на субсидиите от 1 лв.“, попита от трибуната Тома Биков от ГЕРБ по повод на отпадането на двете точки от реда на работата на парламента за днес.

„Всъщност се извършва държавен преврат с тези искания за промени“, категоричен е Биков.

„Малко не ви ли е срам от това, което правите. Радев също не го ли срам или имате договорка?“, попита Биков.

„Ако имахме един по-смел човек, щяхте на направите правителство“, отсече Биков, обръщайки се към ИТН.

Виктория Василева от ИТН скочи на Биков и каза, че той дори не бил запознат с работата на парламента.

Христо Иванов от ДеБЪ пък каза, че комисия за Росенец щяло да има следващата сряда.

След това започна обсъждането на промените в Изборния кодекс, а на трибуната излезе адвокат Радостин Василев. 

Параграф 1 от предложението на правната комисия беше приет.

След това Десислава Атанасова поиска прегласуване на параграф 2 от предложението на правната комисия.

209 депутати гласуваха . От тях 101 бяха „за“ , против 64, 45 въздържали се. В крайна сметка предложението  не се прие.

След това и предложението по параграф 3 не се прие.

Последва обсъждане и гласуване на параграф 4 за изборните секции в чужбина. То беше прието.

След това започна обсъждането на параграф 5, свързан с изборните машини. Той също се прие след гласуването.

Продължиха с параграф 6, касаещ активната регистрация. 

195 депутати гласуваха, като 126 гласуваха „За“, четирима се въздържаха, а 65 дадоха своя вот против. Този параграф също се прие.

След това се прие и предложението за параграф 7.

Председателят на Правната комисия адвокат Радостин Василев обяви, че комисията не подкрепя текстовете  по Параграф 8.

Председателстващата заседанието към момента Татяна Дончева обяви почивка от 30 минути, след което ще се продължи с разискването на въпросния параграф.

След  края на почивката от ИТН предложиха удължаване на работния ден. То беше прието.

Предложението, което не се подкрепяше от Правната комисия, не се прие след гласуването. Точка 7 от параграф 8 също остана неприета. Със 155 гласа „за“ Параграф 8 също се прие.

Параграф 9 също се прие. След това се прие отпадането на текста на параграф 7, според който лидер на партия и не може да бъде член на ЦИК.

Цвета Караянчева каза, че и тя е за видеонаблюдение на изборите при преброяването, но изтъкна, че в много населени места няма интернет или техническа възможност да се осъществи. Тя изтъкна, че такава е ситуацията в доста селища от Кърджалийско.

„Кажете ми как точно ще се осъществи“, обърна се тя към вносителите на предложението от ДеБъ.

„Г-жо Караянчева, 11 години сте на власт, кажете защо по населените места няма интернет“, обърна се към нея Георги Свиленски от БСП.

Иво Мирчев от ДеБъ взе думата и разясни как ще протече видеонаблюдението. Той подчерта, че то ще се извършва след края на изборния ден, т.е при броенето на бюлетините.

Христо Гаджев от ГЕРБ каза, че се надява да не се окаже излишен харч.

„Нали ще е машинно, за какво броене на бюлетините говорим!? Аз ще подкрепя все пак това предложение“, заяви той.     

„Така или иначе ще има броене, колега Гаджев. Ще има броене на бюлетини, става въпрос за секции с под 300 избиратели. Важното е, че ще предвиждаме машинно гласуване, което не е за броене, а ще имаме броене. Въпросът е защо се прави за 3 дни, след като е нужно много по-дълго време. На кого е собственост тази платформа „Ти броиш“ заяви Маноил Манев.

„Знаете ли къде другаде има такова видео наблюдение на изборите – в Русия“, разкри още депутатът от ГЕРБ-СДС.

Христо Гаджев поиска да се отложи гласуването, за да не се бъде направено преди да се приеме текста за личните средства. 

Десислава Атанасова направи процедурно предложение за отлагане на гласуването. Предложението обаче не се прие.

След това гласуваха Параграф 9, който ще стане 10.

Цвета Караянчева коментира казуса с машинното гласуване: "Искам да ви кажа някои подробности по отношение на гласуване с машина. Защото самото приемане на машината става в съботния ден. В 14 ч. се  приемат документите, след което няколко души в секцията чакат да дойде машината. Така до 20-22 ч. в съботния ден преди изборите. На другия ден членовете на СИК стартират в 6 ч., за да може в 7 ч. да бъде отворена цялата секция".

Тя поясни защо не трябва да има само гласуване - защото изборният ден няма да стигне за всички, желаещи да дадат гласа си по този начин. Другият момент - ще има избиратели, които няма да могат да упражнят  правото си на глас и това е вид дискриминация. "Само един пример - на президента му трябваха 5 минути да се ориентира как да гласува с машина. Оказа се, че машината не е банкомат. Представете си, че някой не може да борави с такава техника... Затова е важно, колеги - нека да има хартиена бюлетина, за да може всички хора да гласуват. Машината може да работи на батерия не повече от два часа. Тя трябва да се включи в мрежата. А ако няма ток в населеното място? Какво се случва - проваля се вотът. Другото - разваля се машината. Доколкото знам - в препоръките на ЦИК няма вариант за смяна на машината".

"Не се учудвайте, че само 27 % са гласували машинно, когато има една партия, чиято предизборна философия е да не се гласува с машина". Това каза народният представител от БСП Манол Генов по време на дебата по второто четене на Изборния кодекс и за въвеждането на машинно гласуване. "На такива сериозни нарушения сме се натъкнали по време на тези избори и не се учудвайте, че само 27 % са гласували машинно", каза още социалистът.

Тома Биков допълни от трибуната: "Не знам защо, госпожо Караянчева, се опитвате да им обясните. Има една максима - когато опонентът греши, остави го да бърка. Изборите ще ги правят те. ЦИК е тяхна, парламентът е техен, президентът е техен, така че не ни остава нищо друго, освен да им пожелаем успех".

Любен Дилов се обърна към вносителите: "Няма никаква политическа логика! Нека има и двата варианта за гласуване. И ако прибегнем към "шпионските хипотези" - дали не се опитваме да направим толкова объркан Избирателен закон, за да може да дойде едно ново служебно правителство септември?".

"Дайте да дадем повече. Единственият начин да се лекуват недъзите на демокрацията е да дадем повече демокрация", подчерта Дилов.

Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че изоставянето на страната ни от дигитализацията не е основание да се неглижира доста по-лесният начин - машинното гласуване. "50% от българите не гласуваха на предишните избори. Не машината възпира българите да не гласуват. Ние трябва да ги стимулираме, за да имат те основание да го правят".

Николина Ангелкова от ГЕРБ отбеляза, че Изборният закон се гласува трети ден и е редно да се обърне внимание факта, че софтуерът на машините често се сменя и попита: "Как тогава ще се гарантира честността на вота?".

Любен Дилов от ГЕРБ репликира: "Чувам тук отляво някой непрекъснато мяука. Разбирам, че вече сме почти май месец и котките се разгонват, но това тук не е редно".

Социалистът Кристиан Вигенин подкани към експедитивност депутатите с думите: "Нека бъдем по-бързи, за да не посрещнем Разпети петък тук в залата".

Мустафа Карадайъ от ДПС подкрепи идеята и за хартиено, и за машинно гласуване.

Хамид Хамид отбеляза на свой ред: "Доста становища се изказаха. Чухме и уроци, и лекции. Но нека върнем дебата по същество... За да търсим консенсус, трябва да погледнем текста на вносителите от ИТН. Текстът е добър и обединява всички ваши позиции, колеги. Аз ще подкрепя предложението на ИТН". 

Няколко часа дебатираме по това дали да има машинно гласуване. Но трябва да се позовем на чл. 10 от българската Конституция. Считам, че не следва повече да правим каквито и да е политически коментари - за това кой, как и кога е гласувал с машина. Българските граждани достатъчно дълго показваха, че едни предпочитат да гласуват с хартиена бюлетина, други с машина. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова по време на дебатите по второто четене на Изборния кодекс и за въвеждането на машинно гласуване.

"Нека им дадем правото на избор", отбеляза тя.

"Оставям настрана всички обвинения за това как през последните 12 години ГЕРБ е провеждал избори и всички обвинения за всякакви изборни манипулации. Но съм длъжна да кажа следното - правителствата на ГЕРБ са тези, които въведоха машинното гласуване и осигуряваха средствата за закупуването на машини", коментира още Атанасова.

"В тази връзка искам да попитам - как мислите да организирате машинното гласуване в чужбина, как ще се осъществи обществената поръчка, мислите ли, че с този дебат повишаваме доверието на българските граждани в Народното събрание и в политиката изобщо", заяви Десислава Атанасова. 

Тя се обърна към Георги Свиленски от БСП, който репликира нейното изказване: "Господин Свиленски, вие имахте инициатива: "Гласувайте машинно, спасете дърво". Ние направихме така, че въпреки трудностите машините да стигнат до възможните СИК. Госпожо Стоилова, не е зле от време на време да четете и Конституцията, не само правилника".

От парламентарната трибуна лидерът на СДС Румен Христов заяви: "Аз питам - в секции, в които има повече избиратели и машинното гласуване върви бавно заради софтуер или техническо забавяне, какво правим? Дали няма да лишим българските граждани от правото им да упражнят своя вот на тези избори. Нека обсъдим добре нещата. В държавата Венецуела се гласува машинно и имат президент шофьор на автобус".

Тошко Йорданов от ИТН заяви, че машинното гласуване не печели избори.

"Колегите от "Шоуто на Слави", откакто са в парламента, изгубиха чувството си за хумор. Но това, че нещо е смешно, не значи, че имаш чувство за хумор", репликира го Тома Биков

Вежди Рашидов от ГЕРБ заяви на свой ред: "Няма да кажа нищо повече освен това, че тук доста красноречие се изля. Свещено право е на избирателя да избере как да гласува. Ако ще с крака. Тяхно право е. 

А колкото до супер компютрите, ще трябват не само супер компютри, а и супер депутати, и супер политици. 

Скъпи колеги, българската държава е от много прослойки. Затова смятам, че този дебат отиде много дълго. Трябва да дадем възможност на всички хора да гласуват както искат. И най-важното е - да има за кого да гласуват".

Рамадан Аталай от ДПС заяви на свой ред, че проблемът е в броенето, не в гласуването: "Нека дадем възможност да остане без декларация гласуването с хартиената бюлетина, но преброяването и на хартиеното, и на машинното гласуване да бъде с машина!  Ще възстановим доверието за гласуване само по този начин".

Председателстващият Кристиан Вигенин подложи на гласуване предложението на Хамид Хамид - в параграф 21, който става 26, ал. 1 след чл. 269 се добавя ",", както и "както и волеизявлението с хартиена бюлетина". Предложението не бе прието и се наложи прегласуване след възражение от страна на Хамид. И при прегласуването предложението не бе прието. 

Последва гласуването по редакцията на параграф 26 предложението бе прието. Последва гласуване за корекцията на параграф 22, който става 27. Следващото гласуване бе по параграф 23, който става 28. И двете корекции бяха приети.

Последва гласуване на промяната на параграф 24.

В резултат депутатите решиха: Изцяло с машини ще се гласува в секциите с над 300 избиратели в страната. Народните избраници приеха на второ четене текстове от Изборния кодекс. Промените бяха подкрепени от 115 депутати. 72 от ГЕРБ и 1 от ДПС бяха "против", а 32-ма бяха "въздържали се", основно от ДПС.

Така машинен вот ще има в 9398 секции в страната.

Цвета Караянчева припомни, че кворумът трябва да е над 121, а необходимият брой за вземане на решение, е 88 народни представители. "Моля да не си играете с правилата. Има парламентарна традиция и правила най-вече. Това, че някой решава да си играе с кворума, не бива да се превръща в практика. Моля колеги, нека не допускаме това нещо! Не се подвеждайте по госпожа Дончева. Миналия път тя направи тази промяна и допусна тази грешка".

Димитър Главчев заяви, че за да започне заседанието са необходими най-малко 121 народни представители. Но на първото сутрешно заседание се установява колко е кворумът, необходим за взимане на решение. Това се установява сутрин - при регистрацията: "Много точна, дългогодишна установена практика. Направете си справка", отбеляза той.

Последва гласуване по параграф 25, който става 30. Предложението бе прието със 112 гласа "за".

Последва създаването на 7 алинея в параграф 31, отнасящ се до криптографски идентификатор за текущата версия на използвания софтуер в изборния ден. 

Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова помоли за поименна проверка, за да се провери какъв е кворумът за приемане на актове на Народното събрание. 

Кристиан Вигенин направи поименна проверка на присъстващите депутати в залата.

След половинчасова почивка председателското място бе заето от Татяна Дончева.

Работата на парламента продължи с прегласуване на параграф 32. Предложението не бе прието. 

Объркване в четенето на параграфите и тълкуванието на процедурата доведе до напрежение в залата и упреци към Дончева.

Последва гласуване на параграф 33, който става 38.

Следващото предложение бе за създаване на параграф 39.

Относно видеонаблюдението се изказаха депутатите от ГЕРБ Цвета Караянчева, Маноил Манев и Радомир Чолаков.

"Не забелязвате ли, че видни наши професори по право започват да ни се подиграват. Кажете ми, господин Зарков, оттук нататък много пъти в закона се среща "ако може". Моля господин Зарков, защото той е завършил във Франция, в кои френски или немски закони се използва "Ако е възможно". Законът е безусловен, императивен. Моля ви, уточнете се с "може" или "ако може", защото това е фарс", коментира Радомир Чолаков.

Последва прегласуване на параграф 34, който остава само в т.1.

Десислава Атанасова коментира създаването на т.7 от параграф 37. "Смятам, че няма нужда да се вписва броят на неизползваните бюлетини поради факта, че ще гласуваме с машини", отбеляза тя.

По параграф 40, който става параграф 46, предложението за промяна бе подложено на коментар. 

Маноил Манев репликира председателката на Народното събрание Ива Митева и попита: "За какво записващо устройство става дума? Подразбира се, че става дума за записващо устройство на машината. Ако не греша, машината няма такова, а има носител на записваща информация. Дайте да уточним терминологията. Добронамерен съм".

Депутатите гласуваха отпадането на текста и приеха поправките в параграф 40.

Параграф 46 става параграф 53 и депутатите гласуваха поправките в него.

Вежди Рашидов коментира от трибуната: "Искам само една забележка да направя. Много ви моля, днес е един тежък ден - дишаме това, което издишваме. Много ви моля, сложете си маските! Минах всички болести, едва гледам и дишам. Не сме безсмъртни".

Татяна Дончева се обърна към Мая Манолова, която демонстративно остана без маска и заяви: "Колега Манолова, надявам се, ще се вслушате в думите на господин Рашидов и е си сложите маската".

Любен Дилов обяви, че по църковния закон от 18 ч. е Разпети петък: "Ясно е, че всички политици ще горим в ада - кои повече, кои по-малко. Но ви моля, госпожо председател, да използвате правомощията си и да прекратите заседанието".

Татяна Дончева обаче бе категорична, че е гласувано да се работи до изчерпването на точките. Въпреки това обаче тя подложи на гласуване предложението на Любен Дилов за прекратяване на заседанието. То обаче не бе прието.

По параграф 47, който става 54, нямаше изказвания. Промените бяха гласувани и приети.

Текстът за промени на параграф 51, който става 58, също бе приет. 

Параграф 53 става 60 също бе подложен на гласуване и предложените текстови промени бяха приети. По същата процедура премина и параграф 54, който става 61. 

Параграф 55 става 62. Депутатите приеха поправките в него.

Народните представители прегласуваха параграф 65, както и 59, който става 67. 

По параграф 61 бе прегласуван текст за броя на мандатите за МИР 32 извън страната, които не могат да бъдат по-малко от 4.

Депутатите отхвърлиха предложението за експериментално дистанционно електронно гласуване за президентските избори през 2021 г.

Това беше заложено в преходни и заключителни разпоредби на Изборния кодекс, който депутатите разглеждат на второ четене. Предложението на вносителите от ИТН бе първото експериментално дистанционно електронно гласуване се произвежда на изборите за президент и вицепрезидент на републиката през 2021 г.
"За" предложението гласуваха 67 народни представители, "против" - 9 и "въздържали се" -137, с което текстът бе отхвърлен.

Предложен за гласуване бе параграф 63, който става 69 и бе приет.

Предложение за промяна на параграф 66 бе коментирано и подкрепено от Десислава Атанасова, която заяви, че ГЕРБ-СДС са готови за избори мажоритарно. 

Димитър Главчев от ГЕРБ изрази също подкрепа и заяви: "Искахме го това предложение за мажоритарен вот, искаме го и сега".

Крум Зарков от БСП отбеляза, че мажоритарни избори в момента са невъзможни. "БСП е превърженик на пропорционалната система и според нас мажоритарната система не е подходяща за България по много причини, които сме обсъждали тук. Да напишете в този закон, че пропорционалната изборна система се прилага на първите редовни избори, е нонсенс", подчерта Крум Зарков.

"Това, което произведохте до тук - с всички схемички и въртения, е върхът на всичко. От миналото народно събрание говорим за мажоритарната система. Що се отнася до думичката "шиканиране" - откога в българския език на политическия страх му се казва шиканиране, не знам. Но това, което правите вие, не е само страх, то е опит да се правите на политици. А вие не сте нищо повече от шоумени", репликира от трибуната Маноил Манев.

Вежди Рашидов се обърна към колегите си "да намалят малко градусите". Той припомни изборите през 2009 г. и заяви, че ГЕРБ не се плаши от мажоритарен вот. 

В залата последваха коментари и реплики за мажоритарния вот и промените, които се налагат във връзка с него.

"С групата на Станислав Трифонов БСП избраха председател на Народното събрание и бламираха държавата", заяви Десислава Атанасова по време на дебата по второто четене на Изборния кодекс.

В началото на своето изказване Десислава Атанасова цитира думи на Станислав Трифонов. "Пропорционалната система, по която избираме депутати, е отвратителна. Това не е мое мнение, а мнението на 2 млн. и половина българи. Ние не сме принудени да избираме между добро и лошо, ние избираме между лошо и по-малко лошо. Според мен по-малкото лошо е да е мажоритарна, но това не го мисля аз, някакъв политик. Мисля го като гражданин. Попитахме всички българи, 2 млн. и половина от тях казаха "Да". Тази тема за мажоритарните избори се подкрепя от 2 млн. и половина българи. Забравихте ли го. Трябва да си го татуирам явно".

"Цитат от г-н Станислав Трифонов, с чиято парламентарна група избрахте председател на Народното събрание и с чиято парламентарна група бламирате държавата, включително да не може не само да назначава ВСС, а държавата да спре", заяви Десислава Атанасова.

Уморените народни избраници възроптаха, че имат нужда от почивка, но Татяна Дончева заяви, че им остават два параграфа за гласуване. "Остават още три текста, ако смятате, че ще ги гласуваме повече от час, давам 10 минути почивка. Отменям гласуването. 10 минути почивка и се разберете кой е по-по-мажоритарен", заяви тя.

Депутатите решиха пропорционалната изборна система да се прилага до произвеждането на първите редовни парламентарни избори след влизането в сила на този закон.

Предложението липсваше в основното тяло на законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, който депутатите разглеждат на второ четене. То е направено между първо и второ четене от Ива Митева, Виктория Василева и Тошко Хаджитодоров и е било разгледано от Комисията по правни въпроси. Именно за това бе подложено на гласуване в пленарна зала. "За" него гласуваха 125 народни представители, "против" - 95 и " въздържали се" - 1, с което то бе прието.

Мая Манолова от "Изправи се, мутри вън" предложи да има многомандатен избирателен район за българите в чужбина, но това не бе прието. 

Заседанието продължи с гласуване на параграф 66.

"Единственият шанс е президентът да наложи вето на Изборния кодекс", заяви от парламентарната трибуна Радомир Чолаков от ГЕРБ. Той се изказа в отрицателен вот след като депутатите решиха промените в изборното законодателство да влязат в сила след обнародването им в "Държавен вестник".

Поради изчерпване на дневния ред Кристиан Вигенин закри заседанието.

Следващото заседание на 45-то Народно събрание ще бъде в сряда, 7 май, от 9 ч. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК