ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Премиерът Борисов с реч на събитие на подсъдимия олигарх Иво Прокопиев: Няма по-добро място за живеене в ЕС от България и по-висша демокрация (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов отиде на крака при подсъдимия олигарх Иво Прокопиев на форума му, който организира всяка година. Целта на помпозното събитие е да срещне бизнеса с правителството, но срещу 700 лева, за които бизнесът получава главната атракция да чуе на живо премиера.
На влизане ПИК попита Борисов защо идва на форум, организиран от подсъдим олигарх, но той не коментира и лаконично заяви: "Това е икономически форум".
"Темата за ЕС е важна, защото това са нещата, от които зависи да се изкарат по-високи доходи за хората. А ние от една година се занимаваме с изтребители.
Днешната тема е важна в две посоки. Критиците към присъединяването на България към еврозоната казват, че ще вдигнат цените. Но всички държави, на които искаме да приличаме, са с евро", заяви Борисов.
"В Еврозоната нито централните банки, нито банките в частния сектор, могат да си позволяват волности. Защо тогава ни е страх да дисциплинираме този сектор, който е толкова важен за нас. Целта е, ако се стигна до фалит, не хората да изгорят с парите си, а банките да поемат своята отговорност. Дисциплинирането на банковия сектор е най-важно, за да не може да се случва това, което стана по времето на министър Гечев или с КТБ пак по времето на БСП", обясни премиерът.
"По втората важна тема за бъдещето на Европа съм си говорил с всички големи. Никой не иска Европа на две скорости, но не искат да взимат и от данъкоплатците си пари, за да плащат на гърците, както стана. За да не става това, трябва да се влезе в банковия съюз в еврозоната. Това гарантира и превенция на пране пари и лоши кредити", каза Борисов. Той заяви, че се радва, че България се движи добре по пътя за влизане в еврозоната и благодари на финансовия министър Владислав Горанов за това.
"Видяхме, че с фланелка на Че Гевара тръгна моят приятел Ципрас успя да промени Гърция, промениха името на Македония и се случи това, което искахме - нашият съсед да ни е партньор и да влезе в НАТО.
За бъдещето на Европа има много сценарии и най-модерното е да се говори срещу бюрокрацията в Брюксел. Но ако някой с малко поне управленски опит се замисли как се координират 28 държави с различните им интереси и проблеми. Без тази администрация ,аз не си го представям. Благодаря на колегите от Брюксел, защото през тези години България се възползва максимално от европейската солидарност и по време на управлението ни сме работили с всички фондове, без нито един да ни бъде спиран. Отчита се това, че ние работим дисциплинирано и покриваме всички критерии, което го правят единици", припомни премиерът и даде и цифри като доказателство.
Данъчните приходи са с 50% повече, което означава добра работа на приходните агенции, категоричен бе той. "Икономиката постоянно изсветлява и индексите показват това. Има прозрачност.
Външният дълг 2019 г. ще бъде 18,6% и ще ни нареди до държавите с най-нисък дълг в Европа. Това са фактите.
Средната работна заплата в сравнение с 2014 г. е нараснала с 47,5%. БВП е нараснал с близо 40 на сто. Рекордни са приходите от туризма", каза още Борисов, сравнявайки данните то 2018 г. спрямо 2014 г.
"По отношение на инвестициите са 1,3 мрд. евро срещу 1,38 млрд. евро за миналата година. За първи път износът на България за Германия е по голям от вноса, за сведение на Радев", каза Борисов и припомни, че преди няколко дни откри нов завод в Димитровград. Там над 3000 души произвеждат цялото окабеляване за "Мерцедес" и всичко е за износ.
"Близо 70 на сто от работниците бяха роми и работят на най-съвременна техника и се справят прекрасно. 1040 лв. е минималната работна заплата там плюс ваучери и всичко останало. И търсят 400 работници още, защото не им стигат. Отсреща е другия завод, където още не им стигат работници и ги карат от 106 км. всяка сутрин. Затова основен приоритет са ни магистралите, защото никнат заводи като гъби там. Затова сега започваме и с "Хемус", защото край Габрово е пълно със заводи и като построим магистралите, ще има още повече, за да вървят бързо тировете с продукцията", обясни Борисов и се похвали, че 2,5 пъти по-добра и развита е България в цифровата и компютърна икономика от най-развитите страни в Европа.
Той бе категоричен, че няма по-висша степен на демокрация в ЕС, нито по-стабилно и добро място за живеене от България. "Ако говорим за миграцията, ние се справихме най-добре и то със законови средства. Водихме добре външната си политика и нашите сънародници нямат проблеми с миграцията, каквито има навсякъде с Европа. Благодарим винаги на ЕС за финансовата помощ за термокамерите на границата, както и на Турция за споразумението, което изпълняват прекрасно. Изпълнихме без шум нашата европейска солидарност и доказахме, че може външна граница да се пази толкова добре.
Като оценка за нашата работа Световната банка взе решение световният аутсорс център да бъда в България, което ще доведе още много технологии и работни места", завърши Борисов.
На въпрос как ще осигури стабилно управление до следващите редовни парламентарни избори при създалата се конфронтация в страната и ще гарантира, че България няма да поеме източен курс във външната политика, Борисов заяви, че на изборите ще си проличи отношението на хората към партиите.
"Защо и кой може да спре курса към ЕС на България? Дали на не някой му е приятно, че спадна контрабандата? Или, че имаме близо 6 млрд. лв. за увеличение на заплати, за военните, майките, артисти. Виждате, че вече в театрите няма билети и месеци напред си купуваш билет. Изсветли се бизнеса - алкохола, цигарите, горивата. Сега имаме такива камери, че дете с пояс да влезе някъде, го виждаме дали е в Дунав или в Черно море.
Но всичко това създава напрежение, защото на някои хора не им харесва това.
Ето и за самолетите - вкарахме решението в българския парламент, където е законно избраната депутатска класа и се излъчва по телевизията. Има ли по по-прозрачна процедура? Ние сме парламентарна република.
Възможно ли е да обвиниш българското правителство, че прави далавера с Тръмп и САЩ? Не, благодаря. Парламентът взима решение и това е възможно най-прозрачното. Ама крадецът вика дръжте крадеца...", заяви Борисов, вероятни визирайки вчерашните твърдения на президента Румен Радев. Той бе категоричен, че сме парламентарна държава и така пише в конституцията. "Ние сме институционални и спазваме конституцията. Ние искаме демокрация и я спазваме. Ако някой искар режим, да го направи.
Убеден съм, че крадците, на които им е хубаво да си ползват парите безконтролно. Може и пари да заложгат срещу нас, може и банкери да излязат срещу нас, но ние сме длъжни да правим правилните неща, пък да става каквото ще.
А що се касае за изтока, ние имаме балансирана политика. Видях, че Ципрас отиде да иска "Турски поток", но той ще мине през нас. Нашият проект събра толеранс от европейския съюз и колкото повече газ съберем, толкова по-добре. Ние имаме много партньори на изток, не само Русия, но и арабските страни и отношенията ни стават все по-добри. Ние нямаме спор - стратегически отношения с ЕС и НАТО и балансирана политика на изток. Вярвам в инстинкта на българския народ, каквото преценят хората, ние се съобразяваме. Да кажат, че сме заплаха за демокрацията, при положение, че два пъти им носим оставка и им даваме да управляват.
Но не се притеснявайте - инстиктът на хората е много точен и той винаги ще ни води в правилната посока", категоричен бе Борисов. Той припомни, че има двойно увеличение на учителските заплати, за да имаме добро образование. "Близо 1 млрд. лв. са инвестирани в образователна инфраструктура. Допълнително се дават пари за развойната дейност, защото това е много важна тема - да имаме квалифицирани кадри. 30 хиляди ученици повече вкарахме в класната стая. Това е един повече от малък град от деца, които не бяха влизали в класната стая и след това не могат да влязат в пазара на труда. Това е най-важно за бизнеса, а и за да връщаме българите в чужбина", обяви Борисов.
Вижте какво каза премиерът на влизане пред камерата ни:
Вижте речта на Борисов и отказът му да отговори на въпроси на тръгване от залата: