ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Проф. Михаил Константинов разбива мажоритарния вот като панацея за лошите политици - ето как се проваля Слави (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Михаил Константинов с разтърсващ анализ за последствията от мажоритарния вот, който депутатите отхвърлиха, особено след вота във Франция и за въвеждането на други видове избори извън партийните листи.
Ще се смени ли политическата класа, ще влязат ли по-силни личности в парламента, ще станат ли по-отговорни партиите и кой проблем на държавата и обществото ще реши мажоритарния елемент в изборите за народни представители, как ще се провали Слави Трифонов?
"За късмет, като игра на съдбата, видяхме в учебникарски, лабораторен вид, до какво води мажоритарната система. Не напразно във Франция господин Макрон и останалите политици ще променят системата, защото тя не работи. На парадигмата за общо и равно избирателно право се основава изборната система в целия демократичен свят", заяви пред ПИК TV математикът.
"Какво се получи във Франция? Разликата в теглата на мандатите достигна 18 пъти или 1800 процента. Т.е. гласът на един избирател на господин Макрон се оказа 18 пъти по-ценен от гласа на един избирател на госпожа Льо Пен", посочи проф. Константинов.
"За сравнение ще дам и България. Калпави сме, бедни и крадливи, което е частично вярно. В нашата система в един мандат стоят 12-13 хиляди гласа. Теглата при нас са практически еднакви. Това, което се случва на регионално ниво при нас - като при бат Сали, мандатите са взети от Турция например. Докато във Франция разликата е на национално ниво. И наистина сега един кретенски аргумент, който чувам - ама нали така избираме президент и кметове! По-фундаментална глупост не съм чувал! Може ли долната част на господин Радев да избере БСП, а долната част - ГЕРБ?! Когато избирате един човек на поста, естествено че трябва определен вид мнозинство. Но това не значи мажоритарна система. А когато имате колективен орган, той трябва да отразява настроението на системата", заяви проф. Михаил Константинов.
На въпрос какво представлява смесената избирателна система, той отговори: "От една страна той вкарва мажоритарен елемент, а от друга - запазва представителството. Преди 94 години имаше народен трибун - Александър Стамболийски, който на 22 април 1923 г. рязко промени изборната система, направи избори... Като една от причината за кървавия преврат срещу него бе именно променената избирателна система".
Професорът коментира още, че един нов референдум "чисто егоистично може да се състои. Но от национална гледна точка не може да се проведе едно към гьотери референдум. Той трябва да е добре обмислен. Ако за една година обясним къде има плюсове и минуси, при евроизборите може да се направи още един референдум - какъв тип избирателна система искат хората".
"Идването на господин Макрон много прилича на идването на власт на Симеон Сакскобургготски. Не искам да оценявам сега, но имаме нещо подобно. На господин Макрон ще му бъде много трудно именно заради това идиотско мнозинство, което получи", заяви математикът и добави: "На практика във Франция няма опозиция. А у нас формално има. Ето, президентът. Той е от друга политическа сила издигнат. Той е сила, вече се изявява - например с господин Путин... А протестърите трябваше да помислят как да влязат в парламента, не да попилеят 300 хиляди гласа и да ги хвърлят в тоалетната. Освен да се протестира, трябва да се търсят реални лостове за достъп до властта и да се свърши реална работа".
На въпрос защо мажоритарният вот ни предлага по-добри решения и по-качествени хора за писане на закони и решаването на важни държавни проблеми, той отговори: "Мажоритарният вот не предлага други хора, а същите хора. Но се предполага, че те ще бъдат по-тясно свързани с избирателите си".
Проф.Константинов отбелязва, че "гласът на опозицията се чува". "Но е по-добре да се успокои госпожа Йончева, защото малко се превъзбуди. Малко ми е мъчно за ВНС, защото там бяха събрани колоси на мисълта и беше приятно на човек да ги чуе. А сега с тази мажоритарна система има една тотална глупост - щели сме да изберем личности".
Професорът коментира и американската избирателна система, както и президента на САЩ: "Президентът Тръмп е пич, той ще ги стегне да бачкат".
Проф. Константинов отговори и на въпрос дали ще се промени политическата парламентарна система при един мажоритарен вот. "Представителността в случая е загубена поради глупост... Какво ще реши българският суверен, ще покаже бъдещето. Но например господин Марешки има много силно влияние във Варна. Той спокойно може да вземе няколко депутата от Варна. Но да се надяваме, че няма да се стигне до райониране. При смесената система ефектът от районирането малко се тушира. Това трябва да стане под ръководството на ЦИК".
Запитан дали е застрашен мандатът на този кабинет, той отговори: "Засега не е застрашен. В момента в България е някакво чудо. Хората разбраха какво и как да се прави, включително съдебната система. Хората си избраха съдиите, прокурорите отделно. И приключи един абсолютно културен избор. Вярно, има калпави съдии! Ако искаме да се справим с проблема - търсете парите и богатството. Има необясними богатства и проблемът е, че не търсим откъде са дошли. Аз лично бих се радвал да има богати магистрати, но с изяснени доходи".
"Според мен войната в съдебната система е леко бутафорна. При една независима власт, каквато е съдебната, е недопустимо да има тежки конфликти. Междуличностни - да. Но защо Панов и Цацаров не оставят личната си неприязън за след мандата?... Аз не мога да знам дали господин Панов иска политическа кариера, но може да се държи малко по-обрано. А що се касае до гайките, аз сам си ги бях завил и те се развиха. Допускам, че е съвсем естествен процесът. развиват се гайки, за съжаление. Ако искаш да свитнеш някого, ще го направиш по друг начин".
На последния въпрос - дали БСП ще успее да запази сегашното си "добро статукво" като представителство в парламента, той отговори: "Да, като представителство не изглеждат зле. Една нормална опозиционна сила с точно 1/3 от местата. Имат своите обществени фигури в своите редици. И да няма гола критика. Защото тя е доста деконструктивно нещо. Не ти харесва - ама предложи какво искаш".