ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Румен Радев продължи безсмислените си консултации за датата на изборите с ЦИК, ГРАО и НСИ (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обитателят на президентсвото Румен Радев за трети ден продължи с безсмислените си консултации с различни държавни и обществени фактори за определяне на датата на изборите в зависимост от епидемичната обстановка.
Днес той привика на "Дондуков" 2 представители на ЦИК, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване“, Националния статистически институт, Български институт за стандартизация и Държавна агенция "Електронно управление“.
Досега Радев разговаря със здравния министър Костадин Ангелов, главния здравен инстектор Ангел Кунчев и шефа на ваксинационния щаб Красимир Гигов, както и с медицински експерти. В консултациите му бяха включени и Сдружението на кметовете на малки населени места, Общественият съвет към ЦИК и Националното сдружение на общините.
До този момент от разговорите на Радев, които са публични, стана ясно, че единственият, който не е наясно как ще се проведат парламентарните избори на обявената от него дата - 28 март, е самият президент. Общото впечатление е, че Радев търси аргументи от ангажираните с подготовката на вота структури да отмени заявената дата и да измести изборите за по-късен момент, като неофициално се обсъжда датата 18 април.
"Не лансирам идея за провеждане на избори в два дни", каза в началото на срещата Румен Радев.
"Заявих много ясно, че към мен постъпват идеи и предложения за гласуване в два дни. Естествено е да споделя тази идея с кметовете, върху които ще легне тази отговорност. Това не е моя идея. Знам какво би означавало това, но нека се обсъди, защото има хора, които мислят по този начин. Нека се види и кметовете да кажат какви огромни проблеми има ако се тръгне по този вариант", заяви още той, сякаш и днес той се среща кметовете - среща, която всъщност беше проведена вчера.
Шефът на ЦИК Александър Андреев сподели, че е важен диалогът и консултациите с политическите сили, защото от тях се излъчвал съставът на секционните избирателни комисии.
"ЦИК работи и то последователно, в рамкитие на своята компетентност, за провеждането на изборите", изтъкна Андреев.
"Вие начертахте много по-подробно останалите две предизвикателства. Те са свързани на първо място да се гарантира в тази тежка обстановка на пандемия здравето не само на избирателите, но и на членовете на СИК, които ще са на фронта“, каза той на президента Радев.
Радев изказа и мнение за видеонаблюдение при броенето на гласовете, дори и чрез личните смартфони на членовете на секционните комисии. Разбира се той не си зададе и логичния въпрос, че не всеки работи като него нищо, взима по 15 000 лв. на месец и може да си позволи смартфон.
Александър Андреев му отговори, че това е неприложимо, защото първо обемът от информация ще е огромен, и второ, че това изобщо не е записано в Изборния кодекс. Естествено, отговорът му не се хареса на бившия летец.
"Тук е необходимо да бъдат направени необходимите изменения в тялото на изборния кодекс. В момента това е предвидено само за тези избиратели, които са с трайни увреждания с медицински документ, които не позволят явяването в избирателната секция. В тази връзка ние считаме, че това не може да стане чрез такъв подход на разширено тълкуване на Изборния кодекс чрез някакви правила, които да могат да разширят тези правомощия. Ние трябва да гарантираме законността, прозрачността, демократичния и честен избор. В тази връзка разширеното тълкуване и прилагане на тези текстове би могло да постави под съмнение точно тези принципи в изборния процес", каза Александър Андреев за възможността поставените под карантина граждани да могат да упражнят своето право на глас с подвижни урни.
Радев се показа и като много вещ в технологиите. За любимия си машинен вот той препоръча, че броенето на контролните отрязъци машинно, щяло да повиши доверието в честността на изборния процес. Как обаче машината ще брои тези отрязъци, ИТ специалистът от "Дондуков" 2 така и не обясни.
Проф. Елена Друмева от екипа на Радев взе участие с мнението си, че отношения, които се поддават на трайна уредба, намирали място в закона. Предстоял въпросът кои отношения щели да бъдат предмет на промяна в закона и кои указания на ЦИК ще бъдат предприети като изменения на закона.
Видимо отегчен и неразбиращ от това, за което се говори на срещата, която сам е организирал, Радев заяви в 12:28 часа, че дискусията била важна и дебатът трябвало да се води, за да има и повишен интерес към изборния процес. Той бил убеден, че Александър Андреев ще постави въпросите пред отговорните институции, а освен това, самият Радев щял и той да ги постави.