ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
10 министри отговарят на въпроси на депутати в деня за парламентарен контрол.
На трибуната в пленарната зала застават вицепремиерът по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, вицепремиерът по регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов, вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов,министърът на външните работи Теодора Генчовска, министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков, министърът на културата Атанас Атанасов, министърът на образованието и науката Николай Денков, министърът на здравеопазването Асена Сербезова, министърът на туризма Христо Проданов и министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
Джевдет Чакъров от ДПС прочете декларация, според която правителството няма план за справяне с енергийната криза заради войната в Украйна. Действа се на парче, вместо да има готовност за продължителна война. От ДПС настояват правителството да изготви план с компенсационни мерки, като се действа надпартийно.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова направи забележка по процедура, че председателят на Народното събрание Никола Минчев два месеца укрива правосъдния министър Надежда Йорданова, която трябва да отговаря на въпрос за особените залози. Освен Йорданова Минчев укривал и премиера Кирил Петков.
Стана ясно, че от парламентарния контрол е отпаднал поради ангажименти вътрешният министър Бойко Рашков.
Тома Биков каза, че вече 100 дни се управлява от управление на "промяната", но това е безвремие на задълбочаване на кризите. Първата криза е политическата. Разделителните линии в обществото са станали разломни. Инстинктът за разрушение станал единствен мотив за съществуване на това управление, а българите са обеднели. Не са се сбъднали прогнозите на Асен Василев за инфлация от 5,6 процента. Така Асен Василев показал, че не може да лови тенденциите и за седмица напред. Отхвърлени са мерките, предлагани от ГЕРБ. Затова сме свидетели на най-тежката криза от 1997 година насам. Българската външно-политическа позиция била неразбираема и на Изток, и на Запад, защото решавала проблемите на коалицията. Тайна продължавал да е управленската програма.
Все по-видно е, че страната се управлява от премиер без качества - объркан, неспасяем и безнадежден, и няма тенденция това да се промени. Свидетели сме на шуробаджанашки назначения и на беззаконие - назначенията в КЕВР, изборът на шеф на БНБ. Вместо Димитър Радев, БНБ се превръщала в заложник на партийните кандидатури на Каримански и Гюров.
Бойко Рашков също бил образ на некомпетентността и омразата. Престижът на България бил уронен и от скандалния арест на Бойко Борисов. Никой обаче не поемал отговорност за това.
ПГ на ГЕРБ е категорична, че правителството не се справя, дневният ред на обществото не бил това, което се дебатира в Народното събрание.
Затова се иска разпускане на парламента и свикване нови избори, защото правителството на некадърността е по-голяма заплаха.
От ПП "Продължаваме промяната" прочетоха пропагандна декларация за 100-те дни на правителството. Сред позитивите бяха изтъкнати удържането на цените на тока за битовите потребители, компенсации за бизнеса, промени в КЕВР, законотворчество в съдебната система, приемането на бежанци от Украйна, както и справяне с ковид. Подсигурени били също количествата зърно за хляб. С ЕС се работело за синхронизирани доставки на газ. Работело се и по интерконекторната връзка с Гърция. Преработен бил и Планът за възстановяване и устойчивост. Всички решения се взимали прозрачно и с нулева толерантност към корупцията.
От ГЕРБ възразиха остро срещу лъжите за интерконектора и Плана за възстановяване и устойчивост. Проф. Костадин Ангелов се обърна към министър Борислав Сандов, който се опита да наставлява опозицията, наричайки я "хулигани". Не може да ни наставляват хора, които осъществяват незаконни арести, каза Ангелов.
Десислава Атанасова също възрази срещу "хулиганите" на Сандов.
От "Възраждане" поставиха въпрос защо в България не се допускат македонски граждани, които имат автомобили с българска регистрация. Министър Теодора Генчовска потвърди, че местните власти настояват за пререгистрация по законите на РС Македония. Така на хората, повечето с двойно гражданство, им се налагало да се отписват от македонското си гражданство.
След изчерпване на дневния ред председателят Никола Минчев обяви, че следващото редовно заседание на парламента ще е в сряда от 9,00 часа.