ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Апелативният спецсъд остави бившият министър на околната среда Нено Димов в ареста. Решението е окончателно.
Голяма част от свидетелите твърдят, че именно министърът координира правомощията на другите служители, осигурява информация и ръководи министерството. От пролетта на м.г. водата е намаляла, но въпреки тези данни МОСВ е разрешавало ползването на вода от ТЕЦ и „Стомана индъстри“.
От документите в кабинета му са иззети и таблици с количеството вода години назад. Иззети са и негови доклади за това, че септември всички язовири, включително и „Студена“, са с достатъчно вода.
Уведомяван е редовно за намаляването на водата, така че е налице щета. Много е рано да се каже каква. Жителите на Перник търпят криза, която не се знае докога ще продължи. Ето защо съдът смята, че най-тежката мярка за неотклонение е най-адекватна.
Първата съдебна инстанция наложи на Димов най-тежката мярка за неотклонение. Той беше обвинен в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник.
Събраните доказателства са 59 тома, а съдът прие, че има достатъчно данни досегашният министър на околната среда и водите да е съпричастен с кризата с водата, както и че може да извърши друго престъпление, ако бъде пуснат.
Обвинението сега разкри откъде идва щетата от 11 млн. лв., която е нанесена на страната от Нено Димов.
Прокуратурата твърди, че цената, на която „Стомана Перник“ и ТЕЦ „Република“ са купували вода, е 13 ст. за един кубичен метър, докато гражданите са плащали над 2 лева за същото количество. Тази разлика е акумулирала загуба за държавата.
„Стомана индъстри“ е можела да взема вода и от река Струма, за което е имало разрешение.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ