ИЗВЪНРЕДНО И САМО В ПИК! Ще има ли обрат в делото за взрива срещу Митьо Очите преди 16 години - прокуратурата подновява разследването! Ще излезе ли Толупа на свобода (УНИКАЛНИ СНИМКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
16-години след бомбения атентат в Несебър, в който загина съпругата на Димитър Желязков – Очите, прокуратурата е на път да върне скандалното дело за ново разглеждане. От него с доживотни присъди без право на замяна в затвора и до днес са трима души, а пряк участник в тройното убийство, направил пълни самопризнания за участието си, все още е на свобода. 16-години след атентата на бял свят излизат факти, които могат да доведат до тотален обрат на делото.
На практика за взрива в Несебър се заговори малко след след стрелбата в заведението „Фор Ю“ в Слънчев бряг миналото лято, когато Митьо Очите бе прострелян. Тогава отново се заговори за може би „връзката“ между Очите и следовател Иван Христов.
Припомняме, че през месец юни 2016 година главният прокурор Сотир Цацаров заяви на брифинг в Бургас, че следовател Иван Христов е отстранен и разследван. А тандемът Очите – следовател е разбит.
„Всички действия по разследване са свързани с въпросния следовател и с начина, по който упражнява практическата дейност, рефлектира неговото пребиваване в курорта върху цялостната работа. Едно заведение, не мога да кажа, че е негова собственост, е било вече обект на засилени данъчни проверки, засилени от директора на НАП в София. Предстои провеждане и на още действия по разследването. Подобен начин на работа, подобен начин на живот и подобен начин на демонстрация от представител на съдебната власт е недопустиммо и след като е бил толериран толкова време на местно ниво, ние ясно показваме, че няма да го толерираме по никакъв начин“, каза тогава Сотир Цацаров пред десетки медии в Бургас.
Започва главоломно разследване, а телевизионен репортаж показа необявените и недекларирани имоти на уличения следовател и връзките му с подземния свят.
Самия той в свое интервю недвусмислено подчерта, че бъде ли настъпен, ще проговори. И сякаш разследващите отстъпиха с крачка назад, за да не се разприказва разследвания следовател...
И затишие. Към момента не е ясно как върви и докъде е стигнало разследването срещу следовател Христов.
Но взривът в Несебър обаче има фрапираща предистория, а сега се добавят и нови неща. Войната край морето започва с враждата между Георги Сивков и Димитър Желязков – Очите през 2000г. Двамата са основни конкуренти в “пазара“. Решението в тези години е едно – единият да го няма.
Георги Сивков е разстрелян брутално пред нощен клуб „Жега“ в морския град. Убитият Сивков е близък приятел на Стоян Димитров- Толупа, който по тове време притежава игрални зали на територията на цялата бургаска област.
Георги Сивков
Покрай тях работи и техен приятел - Петко Кръстев Петров. Същият този Петко Петров, който по-късно се превръща в основен свидетел за прокуратурата, и посочва Толупа за поръчител на атентата. Смъртта на Сивков на практика е силен удар за Петко и Стоян Димитров.
Въпреки убийството на другарят им Петко Петров продължава да е “в бизнеса“. Той е и основен „играч“ на Сивков и няма намерение да зарязва доходоносния бизнес. Това обаче, което се случва преди убийството на Сивков, е ясен знак от предисторията.
В началото на годината автомобилът на все още живият Георги Сивков е запален. Голфът изгаря напълно, но Сивков не взима под внимание предупреждението. Арестувани за палежа тогава са Данчо Черния и Румен Психото.
Петко Петков през 2000 година
По същото време и Петко Петков получава красноречиво предупреждение. На балкона му в жилищен блок в бургаския комплекс „Меден рудник“ е поставена бомба с прикрепен телефон към нея. По някакъв начин адското устройство не избухва и е обезвредено от самия Петко преди идването на полицията.
Проверка сочи, че в показанията си по дознание на РЗБОП №291 от 2000г той посочва Митьо Очите като поръчител на деянието.
Точно като на филм следва разстрелът на Георги Сивков, което окончателно слага кръст на действията в морския ъндърграунд. Петко е изплашен за семейството си и временно спира с „бизнеса“ заради поставената бомба. По това време бизнесът с игрални автомати и заведения на Стоян Димитров – Толупа е в своя разцвет. Този факт обаче дразни много хора.
Последва бомбата, предназначена за Очите, но тя обаче убива по погрешка не Митьо, а съпругата на Желязков, брат й и охранител. С разследването по случая се захваща именно следовател Иван Христов, когото Толупа и до днес обвинява в нагласено разследване.
Осъдени за взрива са трима души, двама от които са сочени като извършители - Иван Рибов и руснакът Кероп Погосян, а Стоян Димитров пък сочен като поръчител.
Поглед в дебелите томове дава яснота, че Стоян Димитров-Толупа се запознава с извършителите в ареста. До момента той не е познавал Кероп и Иван Рибов. Двамата мъже с доживотна присъда без право на замяна също разказват, че са близки на Петко Петров. Това обаче е подминато от разследващите.
Толупа обаче е посочен като поръчител именно от Петко Петров, който до момента на взрива е негов верен другар.
През юли 2014 година Стоян Димитров-Толупа пише писмо от затвора в Бургас до Върховна касационна прокуратура, а по-късно заедно и Иван Рибов разказват пред медиите за следователя-хотелиер. Главният прокурор тогава подминава повдигнатата тема с пълно мълчание, а същото прави и Висшия съдебен съвет /ВСС/.
Факт е, че лицето Петко Кръстев Петров е многократно разпитван, а в разказите си той обяснява как е пренесъл бомбата от Ямбол.
В един от разпитите си, водени от следовател Иван Христов, от 28.11.2001-а Петко разказва: „.....аз като разгледах кутията видях кабели и две черни кутийки. Кутията за обувки беше облепена с тиксо, но от едната страна беше леко скъсана и аз от там погледнах, за да видя какво има вътре. Видях китийките вързани с кабели и разбрах, че това е бомба.“
Петко Петров докарва колата с адското устройство в багажника от Ямбол и я паркира пред блока си. На следващия ден, според разказа му, за Жигулито-бомба идва руснакът Кероп Погосян. Разказът на Петров изобилства с подробности.
Петко Петков и Стоян Димитров - Толупа
Петко Пертов е арестуван заедно с останалите, замесени по случая, но изненадващо, въпреки всичките си самопризнания, не получава присъда. Според запознати това е наградата като „свидетел на прокуратурата“. Цялата вина пада върху сочения за поръчител Стоян Димитров – Толупа.
За някой това е перфектният начин за разчистване на пътя по Черноморието. Сивков е убит, Толупа ще лежи в затвора, а „награденият Петко“ окончателно ще се оттегли от бизнеса.
Само три месеца след ареста с повдигнати обвинения по чл. 116 от НК мярката на Петко Петров е променена на парична гаранция от 2000 лв.
Петков получава свободата си през ноември 2002 година с изненадващо постановление за частично прекратяване на наказателното производство.
Днес обаче лъсват и други факти покрай случая. Показания на свидетели по делото и разказът им, че са уговаряни от роднина на Петко Петров да променят показанията си, са подминати от съдебния състав.
Днес, 16-години по-късно, склоняваните да „говорят истината“ тогава Михаил Шивачев, Георги Димитров и Костадин Христов са готови да разкажат за случая още веднъж.
Ето така Петко Петров получава свободата си и остава напълно изолиран от ъндърграунда. Той става разносвач на хляб в пекарна край морето, каквото работи и до днес. Работи за обикновена заплата на средностатистически гражданин.