ГОРЕЩО
Радев трябва да бъде спрян
РАДЕВ АКТИВИРА ДЕЖУРНОТО СИ ПРОКСИ: Имало ли е разследване за корупция срещу Демерджиев, унищожено при назначението му в служебния кабинет?
Даниел Митов: Два влекача са в готовност да изтеглят танкера, блокиран край Ахтопол - не е опасен
ТРАГЕДИЯ! 16-годишно момиче скочи от висок етаж на блок в Пловдив
ПОТОПЪТ В БУРГАСКО! Задействаха BG-ALERT - кметът на Приморско предупреди кои са най-критичните места
СВЕТЪТ ДНЕС
ИЗВЪНРЕДНО! Пръстът на Ким Чен Ун играе върху атомното копче! Задава ли се ядрен взрив? Разузнавачи засякоха повишена активност на главния полигон в КНДР
12559
на 07.10.2016
Пхенян подготвя поредното изпитание, смятат експерти
Повишена активност е фиксирана на главния ядрен полигон на КНДР. Както обяви на своя интернет-сайт исследователската група 38 North, която действа към Университета "Джонс Хопкинс" и се занимава със събиране и анализ на информация за политиката на Пхенян, това може да е знак за подготовка на ново изпитание на ядрено устройство, предава ТАСС.
Въз основа на снимките на космическото разузнаване групата е установила, че повишена активност се наблюдава във всичките три тунела на полигона Пхунгери на северо-изток в КНДР. Там е засечено придвижване на тежка техника и персонал.
38 North не изключва това да е свързано със събирането на детайлна информация за резултатите от последното ядрено изпитание, което бе проведено на 9 септември.
Експертите допускат, че на Пхунгери работят по подготовката на нов взрив.
Според специалистите, Пхенян е готов за провеждане на такова изпитание във всеки един момент.
Взривът може да бъде насрощен за годишнината от основаването на управляващата в КНДР Трудова партия на Корея, която ще се отбележи на 10 октомври.
Пхенян взриви на полигона Пхунгери първото ядрено устройство през 2006 г. От този момент нататък там се проведоха пет такива изпитания.
Експерти твърдят, че КНДР сериозно се придвижва напред в своята ядрена програма, нарушавайки нееднократната забрана на Съвета за сигурност на ООН.
Превод: ПИК
препоръчано


