ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кметът на Варна Благомир Коцев е пуснат от ареста под гаранция в размер на 200 хил. лв., предава "24 часа".
Пред съда градоначалникът на морската ни столица, обвинен в участие в ОПГ, заяви, че не е извършвал незаконни действия и няма намерение да го прави. Той ще сътрудничи на властите и се радва, че делото започва, защото така ще може да изчисти името си.
Коцев изрази желание да бъде близо до семейството и децата си и поиска по-лека мярка за неотклонение по време на процеса.
Прокуратурата от своя страна повтори тезата си, че ако Благомир Коцев напусне ареста, има опасност да извърши ново престъпление.
Варненският кмет е в ареста от 8 юли, когато бе задържан по подозрение в корупционно престъпление. Заедно с него бяха арестувани и двама общински съветници от ПП-ДБ, както и местен бизнесмен. Всички без кмета бяха освободени с по-леки мерки. Обвинения бяха повдигнати и на пиарката на кмета Антоанета Петрова.
Наскоро прокуратурата внесе обвинителния акт в съда, в който са описани принуда и искане на подкуп. Първото престъпление е извършено срещу бившата служителка на местната администрация Биляна Якова, твърдят разследващите. От нея кметът е поискал да прехвърли малко над 3 млн. лв. от сметка на общината към сметка на дружеството "Градски транспорт" като я заплашил с уволнение. Това се е случило през ноември 2023 г. малко след местните избори. По това време Якова отговаря за проекта за обновяване на градския транспорт във Варна.
Разследващите смятат, че Коцев, двамата общински съветници и Петрова са поискали над 228 хил. лв. от бизнесдамата Пламенка Димитрова. Тази сума е 15% от стойността (1.5 млн. лв.) на поръчка за доставка на храна за детски градини и социални домове.
На Коцев е повдигнато обвинение и за поискан подкуп от Траян Георгиев, който искал да строи сграда в центъра на града. За да се реализира проектът му, трябвало да се направи промяна на устройствения план и да се измести трасето на булевард. В показанията си Георгиев твърди, че са му поискани "60 бонбона", т.е. 60 хил. евро. Затова и обвинението е за точно тази сума.
Третото обвинение е за поискан подкуп от 21 хил. лв. от Ивелин Иванов и отново е свързано със строителство. Той е искал да се обединят няколко имота в един.


