ИЗВЪНРЕДНО! Решението на ВАС взриви държавата преди вота: ЦИК пише екшън план за гласуването с машини, обсъждат спешно проблема при Герджиков
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екшън план как за по-малко от 2 месеца да бъдат осигурени над 12 500 машини за гласуване до предсрочните парламентарни избори на 26 март пише Централната избирателна комисия. Как да се действа, ще бъде обсъдено след броени минути на спешна среща в Министерския съвет, на която освен вицепремиера Стефан Янев, който отговаря за организацията на изборите, ще присъства и служебният премиер проф. Огнян Герджиков.
Това се налага, след като Върховният административен съд отмени решението на ЦИК машинно гласуване да има само в 500 секции. Изборният кодекс задължава във всяка секция да може да се гласува с хартиена и електронна бюлетина.
Заради липсата на достатъчно време да се осигурят над 12 500 машини обаче ЦИК реши, че електронно ще се гласува само в 500 секции, както бе на последните няколко вота.
Решението обаче беше обжалвано от Петър Славов, Мартин Димитров, Трайчо Трайков и Радан Кънев от “Нова република”.
“Министерският съвет уважава решението на ВАС за осигуряване на възможност за машинно гласуване в избирателните секции за парламентарния вот на 26 март. Министерството на финансите ще предложи корекция на план-сметката за вота”, съобщиха от правителствената пресслужба.
В понеделник служебният кабинет прие план-сметката, според която предсрочните избори ще струват близо 30 млн. лв. Още тогава финансовият министър Кирил Ананиев декларира, че при необходимост държавата ще осигури средства за машини във всички секции.
След сутрешната среща в Министерския съвет ЦИК ще има и разговори с външния министър по организацията на вота в чужбина. На работни заседания през целия ден вчера членовете на комисията са обсъждали как да се организира машинното гласуване за секциите с подвижна избирателна кутия, в затворите и зад граница. В дебатите са участвали и други експерти, до които комисията се е допитала. Било дискутирано и дали всички над 12 500 машини да бъдат купени, или само наети за вота през март.
Търсят се контакти с държави, в които се гласува електронно, за да се проучи опитът им. Обмисляло се и да им бъде поискана помощ за осигуряване на устройствата. Никой обаче не може да се ангажира с конкретна сума колко ще струва на държавата купуването или наемането на толкова машини.