ИЗВЪНРЕДНО: Сравнителен анализ разбива на пух и прах лъжите на "Промяната" за по-добър контрол на "Капитан Андреево"! Ето каква е истината (СНИМКА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ГКПП "Капитан Андреево" се тресе от пореден скандал, научи ПИК. След като на граничния пункт пристигнаха одитори от ЕК, които установиха хаос и невъзможност БАБХ да изпълнява задълженията си, днес беше разпространен и сравнителен анализ, който уличава в нови лъжи шефа на БАБХ Христо Даскалов и зам.-министъра на земеделието Иван Христанов.
Анализът показва установените пратки с пестициди на ГКПП „Капитан Андреево“. От става ясно, че набедената без никакви доказателства лаборатория "Евролаб" всъщност е вършила много по-добра работа от държавата в лицето на Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦХЛИК).
Разкритията от сравнителния анализ идват на фона на непрестанните твърдения на представителите на "Продължаваме промяната", че са борци с мафията и че се справят по-добре в контрола на границата. Както и на фона на опитите на Даскалов и Христанов да изкарат, че са били сплашвани, въпреки че няма такива данни в МВР и прокуратурата.
Според разпространения анализ продуктите, които подлежат на засилен контрол през 2021 г., съгласно действащите регламенти, са много по-малко, отколкото тез през 2022 г. Резултатите, които БАБХ представи за периода 20 май – 30 юни 2022 г., че държавната лаборатория е хванала по-големи количества лоши пратки в сравнение с „Евролаб“ за същия период миналата година, се оказват абсолютно неверни.
Например за установен и спрян лош пипер през периода 20 май – 30 юни:
2021 г., „Евролаб“ – 46 лоши пратки / 83 416 кг
2022 г., ЦЛХИК – 18 лоши пратки / 39 050 кг
Установени и спрени лоши портокали през периода 20 май – 30 юни:
2021 г., „Евролаб“ – 1 лоша пратка / 14 300 кг
2022 г., ЦЛХИК – 1 лоша пратка / 20 950 кг
Установени и спрени лоши грейпфрути през периода 20 май – 30 юни:
2021 г., „Евролаб“ – грейпфрутите не са в регламента
2022 г., ЦЛХИК – 3 лоши пратки / 41 850 кг
Същото е и при открития лимон с пестициди.
През 2021 г. той не е влизал в регламента и затова не е проверяван от "Евролаб". Сега обаче е част от регламента и това позволява на БАБХ да се хвалят, че са заловили 700 000 кг лимон с пестициди.
От предоставените данни на едни и същи продукти, които са влизали в обсега на контрол и през двете години, нагледно се вижда, че всъщност по-големите количества лоши продукти са установени от "Евролаб".
В конкретните данни единствените съпоставими продукти са пиперът и портокалите. Другите продукти, които БАБХ представя като свой „успех“ не са подлежали на контрол през 2021, тъй като не е имало и регламент, според който да попадат под такъв. Така излиза, че БАБХ „се бие в гърдите“ с едни 750 хил. кг повече, но заради влезли в сила нови продукти от тази година.
Припомняме, че твърденията и хвалбите на Даскалов и Христанов бяха разбити на пух и прах от председателя на комисията на земеделие Пламен Абровски. "Не може да имаш цялата власт над БАБХ, да направиш промени с които да твърдиш, че държавата си е върнала контрола на границата и да получиш такива убийствени бележки", категорично заяви той и добави: "Много внимателно се запознах (неофициално) с констатациите от одита, представени на заключителната среща. С всичките 37 констатации! И съм меко казано потресен. Защото за тези, които не знаят, одитите на Европейската комисия имат за цел да проверят контролните механизми към момента на самия одит. Това означава, че от сряда до петък одиторите са проверявали новата система на контрол – оная същата, чрез която държавата вече е там, на Капъкуле!'.
Според Абровски одиторите са установили, че на хартия всичко изглежда прекрасно, но в действителност цялото място е абсолютно задръстено. Изключително малко е мястото, на което тежкотоварните превозни средства изчакват лабораторните резултати.
"Като се има предвид, че в момента честотата на вземаните проби е доста по-ниска от изискуемата, може да се очаква, че броя на тези проби ще се увеличи, т.е. броя на чакащите камиони ще се увеличи, т.е. мястото ще е още по-малко. Пробите се изпращат в София или в чужбина, като е констатиран случай на изчакване с почти 14 дни за резултати", разкрива Абровски истината за хаоса на "Капитан Андреево"
"За констатацията, че има методи за изследване, за които няма акредитация няма да говоря, но има и такава", споделя още председателят на комисията по земеделие в парламента,
По думите му колкото по-бързо решенията в БАБХ започнат да се вземат от компетентни и можещи хора – толкова по-малки ще са щетите за България.
"И да – поздравления за ветеринарите на Капитан Андреево – единствената положителна оценка на одита е за износа на живи животни за Турция. Нещо, което (Слава Богу) ръководството на БАБХ не е пипало", коментира ощ той случващото се граничния пункт.