Издание се подигра със странната външна политика на Турция - хитра игра с всички, като Настрадин Ходжа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Външната политика на Анкара се отличава с крайна непосредователност, пише турското издание Sunday`s Zaman. На това обръща внимание и РИА"Новости".
Лицата, вземащи решения в турската дипломация, се съгласяват с много играчи на световната арена – от Вашигтон до Пекин. В това те напомнят (фолклорния герой на) Настрадин Ходжа, който веднъж бил назначен за съдия и казвал "прави сте" както на ищеца, така и на ответника, иронизира "Заман".
Президентът на Турция бе на посещение в Китай, като се надяваше да направи страната си член на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), в същото време, в което в Анкара се провеждаше извънредната среща на върха на НАТО.
Турция се гласи да построи газопровод с Русия, който не се вписва в европейската газова мрежа. Тя изнася плодове и зеленчуци в Крим и подкрепя в същото време стратегията на НАТО в Украйна, пише Sunday`s Zaman.
Най-яркото проявление на непоследователността изданието вижда в събитията в Близкия изток, където Турция обяви война на ИД, атакувайки едновременно с това базите на Кюрдската работническа партия (ПКК) в Северен Ирак.
"Три групи воюват едновременно една с друга. Това би трябвало да стане сериозен принос в историята на войните", отново пише с ирония изданието. "Когато Турция атакува ПКК, тя автоматично помага на ИД. Когато Турция атакува ИД, то тя автоматично помага на ПКК".
Според изданието другите държави търпят опитите на турската дипломация да "танцува с едновременно с много партньори", защото това отговаря на техните интереси, пише в "Заман".
Според БГ Наука подобен народен герой-шегобиец като Настрадин Ходжа има във фолклора на почти всички народи от Мала Азия. Турците са го наричали всъщност Насреддин Ходжа, но за персите и азербайджанците той е бил Молла Насреддин, за узбеките - Насредди Афанди, за уйгурците - Ходжа Насир Афанди, за таджиките - Насреддин Ефенди. В Северен Кавказ е бил наричан Несарт.
Много източни страни твърдят, че прочутият Насреддин Молла или Ходжа, се е родил именно у тях. Упоритостта на Турция днес е довела нещата до там, че в много сайтове сериозно се твърди, че той е роден през 1208 г. в Акшехир, селище в турската провинция Коня. Съществуват податки, че най-древният Насреддин, е действително съществувала личност. Руски учен ни насочва към персийската книга "История на Тимур (Тамерлан)", в която се говорело, че в двореца на този жесток монголски завоевател в Самарканд, е живеел мъдър мъж, наречен с името Насредин, с който Тимур се съветвал. В свободното време мъдрецът развличал своя повелител с остроумни шеги.
Разказите на Настрадин Ходжа се срещат в албанския, арабския, арменския, азерския, бенгалския, хинди, урду, босненския, българския, гръцкия, италианския, пущунския, персийския, румънския, сръбския и разбира се турския традиционен фолклор. През османския период Настрадин Ходжа е особено популярен в българските и гръцките земи, както и в Китай. В българското народно творчество съществува и Хитър Петър, местен аналог на литературния герой Настрадин Ходжа. Двамата често спорят, остроумничат и се надхитрят помежду си във весели истории разсмиващи хората и до днес. /БГНЕС /