ИЗНЕНАДА: Открит фосил разкри - пирамидите в Гиза са били под вода дълго време
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Платото Гиза и типичните паметници на региона имат едно общо нещо – ерозията.
И пирамидите, и Сфинксът показват износване, което кара изследователите да спекулират, че тези паметници са били дълго време под вода, тоест те са допотопни и откритите вкаменелости могат да подкрепят тази хипотеза.
Фосилът е открит от Ел Морси и Антоан Гигал, като първият работи в некропола в Гиза две десетилетия.
В хода на разследването си Морси документира, че в някакъв момент от историята цялата територия на Гиза е била под вода. Този факт изненадва експертите, които противопоставят тази теория на останалата част от научната общност.
Първоначално се смята, че този регион може да е част от лагуна, а водата напълно е наводнила останалите комплекси, включително пирамидите и Сфинкса.
Някои учени твърдят, че намереният фосил не подкрепя теорията, че водата е наводнила района. Те вярват, че това е част от оригиналния варовик, който е ерозирал.
Морси и Гигал пишат:
„Можем ясно да видим девственото състояние и дребните детайли на перфорацията на екзоскелета, което означава, че това морско създание трябва да се е вкаменило от скоро.“
В статия, публикувана на уебсайта Gigal Research, Ел Морси обяснява:
„По време на едно от документирането на древната брегова ивица почти се спънах в блок от второто ниво на храм.
За моя изненада, издатината на горната повърхност на блока, която почти ме спъна, всъщност беше екзоскелет на вкаменелост от това, което изглежда е ехиноид, които са създания, живеещи в относително плитки води.”
Доказателствата карат Ел Морси и колегите му да предположат, че платото Гиза е било наводнено в далечното минало от вълна.
По-специално те се съсредоточават върху мястото на Храма на Менкаре, за което твърдят, че може да е било бивша лагуна, когато водните нива са покрили целия некропол, включително Големия Сфинкс, както и храмовите комплекси, които го заобикалят.
Доказано е обаче, че фосилът е покрит със слой цимент, което опровергава тази теория.
Освен това горната находка е открита в приливната част на лагуната, което е изключително странно. Други проучвания са открили малки риби във варовиковия блок.
Откриването на този фосил обаче увеличава броя на мистериите, които този регион крие.
Това не е първият път, когато се предполага, че великите паметници на Египет са построени в много по-стара епоха, отколкото обикновено се смята. И може би египтяните са ги намерили след като количеството вода е намаляло.
Още в началото на 90-те години на миналия век д-р Шох предполага, че Големият Сфинкс в Гиза е структура, която е хиляди години по-стара, отколкото археолозите приемат в момента, и че е създаден между 5 000 и 9 000 г. пр. н. е.
Египтолози, геолози и други отхвърлят хипотезата за водна ерозия и идеята за по-стар Сфинкс, като посочват археологически, климатологични и геоложки доказателства за обратното.