Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Асоциацията на българските училища в чужбина затвърдиха партньорството си с Меморандум за сътрудничество
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) и Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) подписаха Меморандум за сътрудничество, с който официално се утвърждава дългогодишното успешно партньорство между двете институции.
Изпълнителният директор на ИАБЧ Райна Манджукова и председателят на Управителния съвет на АБУЧ Зорница Гоган подписаха меморандума по време на XIX Годишна конференция на Асоциацията, която се провежда в периода 21–23 юли в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
След подписването на документа Райна Манджукова заяви, че двете институции винаги са си сътрудничили и без официални протоколи и изрази увереност, че това партньорство ще продължи и занапред.
В рамките на конференцията председателят на АБУЧ Зорница Гоган съобщи, че по време на Общото събрание на Асоциацията, проведено на 21 юли, с пълно мнозинство Райна Манджукова е била избрана за почетен член на Асоциацията на българските училища в чужбина. По този начин АБУЧ отличи Райна Манджукова за нейния дългогодишен принос към развитието на българското образование зад граница и подкрепата ѝ за българските училища в чужбина.
ИАБЧ е съорганизатор на XIX Годишна конференция на АБУЧ, която събира представители на българските училища от цял свят, държавни институции, университети, културни и образователни организации, както и партньори на Асоциацията.
По време на официалното откриване беше прочетен поздравителен адрес от името на президента на Република България Илияна Йотова, представен от Милена Димитрова – секретар по култура, образование и връзки с българите зад граница. Приветствия към участниците отправиха още заместник-министърът на образованието и науката Сеня Терзиева, заместник-председателят на Комисията по образованието и науката Красимир Вълчев, ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Елиза Стефанова, генералният директор на БНТ Милена Милотинова и представители на държавни институции, академичната общност и партньорски организации.
„Като човек, участвал в създаването на Асоциацията, това е една моя сбъдната мечта“, заяви Райна Манджукова в приветствието си към участниците.
„Това, че днес сме в най-голямата академична зала – в аулата на Софийския университет, е един от признаците, че новият Управителен съвет само за една година е започнал да възражда Асоциацията и да я води към това, което сме искали да постигнем през годините“, подчерта още изпълнителният директор на ИАБЧ.
Райна Манджукова изрази признателност към „негово величество – учителя“ – българските учители зад граница, които посвещават свободното си време на обучението на българските деца и с отдаденост и любов съхраняват българския език и национална идентичност сред младите поколения. Тя отправи благодарност и към родителите, които всяка седмица избират българското училище за своите деца.
Сред основните акценти на XIX Годишна конференция на АБУЧ са предизвикателствата и перспективите пред българските училища зад граница, съхраняването на българския език, култура и национално самосъзнание, както и развитието на взаимодействието между институциите и българските общности по света.
В рамките на конференцията участниците обсъдиха актуални въпроси, свързани с финансирането на българските училища в чужбина. Те се обединиха около предложението Министерството на образованието и науката да финансира изцяло наемите на училищата, които ползват под наем учебни зали и помещения, както и ремонтните дейности в училищата към дипломатическите представителства, които не заплащат наем. Сред поставените теми беше и необходимостта от създаването на отделен механизъм за финансиране на учебниците, независимо от общото финансиране на училищата.
Конференцията продължава с дискусии, посветени на развитието на българското образование зад граница и укрепването на сътрудничеството между държавните институции и българските училища по света.


