ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Висшестоящи израелски и турски дипломати са се срещнали в понеделник в италианската столица Рим, в опит да подобрят отношенията между двете страни, съобщава израелски вестник, цитиран от турския "Хюриет".
"След повече от година на дълбок застой на израело-турските отношения, разговорите между двете държави за помирително споразумение са били подновени с тайна среща между генералния директор на Външното министерство на Израел Доре Голд и неговия турски колега (секретаря на турското Външно министерство) Феридун Синирлиоглу", се казва в материала на в. "Хаарец".
Представители на турското министерство на външните работи пред "Хюриет" са отказали да коментират срещата, като нито са потвърдили, нито са отрекли това тя да се е състояла. Според източник на агенция Ройтерс от държавната администрация на Израел в момента е прекалено рано да се каже дали срещата е знак за промяна на отношенията между двете държави.
"Определено има усещане, че ситуацията в Турция се е променила след изборите", каза служителят като допълни, че само времето ще покаже дали новото правителството ще има по-сговорчива линия на поведение спрямо Израел от тази на президента Реджеп Ердоган. На парламентарните избори в началото на месеца в Турция управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чийто съосновател е Ердоган, изгуби своето мнозинство в парламента за първи път от повече от десет години. В момента пред ПСР стои възможността за коалиционно управление с някоя от другите три парламентарно представени партии.
Отношенията между Анкара и Йерусалим се влошиха значително, след като през 2010 г. деветима турци и мъж от американо-турски произход бяха убити, а редица други пропалестински активисти бяха ранени, след като израелски командоси нападнаха кораб, опитващ се да пробие блокадата на Газа. Последва двустранно изтегляне на посланиците от столиците на двете държави и продължаващи взаимни спорове и нападки за политиките на двете държави. Редица опити за подобряване на връзките между страните бяха предприети, в това число и от президента на САЩ Барак Обама, който също се опита да посредничи при помиряването на някогашните стратегически партньори.