ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Осемнадесет отбора премерват сили в конкурса на Google с 30 милиона долара награда, чиято цел е изпращане на комерсиален космически апарат на Луната. За да се подготвят, учените от екипа Part-Time Scientists са изследвали симулирана лунна повърхност в германския град Бремен, пише CNET. Само кацане на земния спътник няма да е достатъчно за постигане на победа. Условията на надпреварата предвиждат космическите апарати да изминат най-малко 500 метра, след като достигнат Луната и да излъчат видео с висока резолюция. Точно последното изискване, макар да звучи лесно, е голямо предизвикателство.
Условията на лунната повърхност са сурови. Температурата в кратерите пада до минус 217 градуса по Целзий. По пладне пък температурите се изкачват до 100 градуса по Целзий. Към това се добавят пълният вакуум, слънчевата радиация и прахът. Прахът е невероятно фин и потенциално много опасен за оборудването. По време на мисиите Apollo астронавтите на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) са отчели “затруднена видимост, неверни показания на инструментите, покриване и замърсяване с прах, загуба на тяга, запушване на механизмите, проблеми с термалните панели, пробиви на уплътненията, проблеми с дишането, раздразване”.
Всеки, който е сменял обективи на SLR фотоапарат познава проблемите, свързани с праха. За щастие преодоляването на тези трудности може да се тества на Земята. В Германския център за изкуствен интелект в Бремен има симулирана лунна повърхност с точното осветление, терен и заобикаляща среда. Луноходът на Part-Time Scietists с кодово име “Азимов” разчита на три системи за заснемане на изображения. Две външни камери ще осигуряват стереоскопско зрение за навигация, а една централна ще заснеме изображенията с висока резолюция, необходими, за да се изпълнят условията на съзтезанието.