ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Компютърните технологии се развиха скокообразно в последните години, но дори най-авангардният изкуствен интелект не притежава уникалната човешка способност да възприема нови концепции, пише CBS News. Хората, например, се нуждаят от само един или няколко примера, за да осмислят базово понятие като “кон” и наред с това са в състояние да обобщават обекти. За разлика от тях, компютрите изискват хиляди примери за кон, за да разберат понятието.
Брендън Лейк, изследовател в Нюйоркския университет е решил да доближи познавателните способности на компютрите до тези на хората. Заедно с колеги от Масачузетския технологичен институт и Университета в Торонто той е създал компютърен модел, който се основава на уникалната човешка способност за усвояване на нови концепции от един единствен пример. Изследването е публикувано в журнала Science.
Екипът е започнал с приблизително 1600 ръкописни букви от азбуки от целия свят. Учените са събрали информация и за това как различни хора изписват буквите - с какви и колко щрихи си служат. След това данните са били използвани за създаване на модел, който „научава” визуални символи и прави обобщения за тях на базата на няколко примера. Натоварен със задачата да произведе нови примери за букви, моделът се е справил еднакво добре с участващи в експеримента хора и е надминал постиженията на други системи за компютърно учене.
“Моделът класифицира, анализира и пресъздава ръкописни букви и може да генерира нови букви от азбуката, които изглеждат “правилно” според оценката на тестове на Тюринг в сравнение с направеното от истински хора,” посочват изследователите. Тестът на Тюринг проверява дали компютър е достигнал ниво на интелигентност, сравнимо с човешката интелигентност.
Засега алгоритъмът функционира с ръкописни букви. Лейк казва, че обхватът му би могъл да се разшири, за да се прилага при други базирани на символи системи като езика на жестовете, за разпознаване на реч и танцувални движения.