Изчегъртаният от Нинова шеф на "Кинтекс": България изнася оръжия за Украйна чрез посредници, които прибират над 2 млрд. лева. Заводите работят на три смени, обемите са увеличени четири пъти
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проблемът с моето освобождаване не е чисто смяната на ръководството. Госпожа Нинова има право да избира ръководителите на подопечните й държавни предприятия. Но се противопоставям на предоставянето на неверни твърдения, които уронват освен моята репутация, и тази на дружеството, което е по-важно. Това заяви пред Нова телевизия Александър Михайлов, отстраненият от Корнелия Нинова шеф на "Кинтекс".
"Де юре и де факто все още съм директор, тъй като обжалвам по съдебен ред моето освобождаване", уточни той.
"Госпожа Нинова говори едни неща в ефир, а подписва други неща. Вчера разпространихме писмо до прокуратурата, в което тя сама заявява, че става въпрос за непотвърдени твърдения на гражданина Иван Димитров, анонимно лице без други данни за него", допълни той.
Михайлов подчерта: "Категорично не съм развивал паралелна дейност с частни фирми, както госпожа Нинова твърди. Вчера в ефира на една телевизия тя развява разпечатки от Търговския регистър. Всички знаят, че в Търговския регистър са всички фирми на всички българи за всички дейности. Лицензираните фирми за търговия с оръжие са в Министерството на икономиката и госпожа Нинова много добре го знае. Нека посочи коя е частната лицензирана моя фирма".
Той допълни, че се спекулира с Инспектората и показа доклад, в който се заявява, че Инспекторатът не желае да прави проверка и няма правомощия. "Призовавам госпожа Нинова да го публикува за пореден път, ако не, ще го публикувам аз", заяви Михайлов.
Той отбеляза, че първоначалната му хипотеза за освобождаването му е била за прекратен комисионен договор, по който са изплащани милиони, без да има свършена работа: "Но съществува и друга хипотеза - че ако се цели тайно доставяне на оръжие в Украйна, то едно ново ръководство на "Кинтекс" може да изпълни тази задача".
"В нашия бранш не е тайна, че и в момента големи обеми през посредници се доставят за Украйна. Факт е, че заводите назначават непрекъснат работници. В три или четири пъти са увеличени обемите. Работят на три смени, в събота и неделя. Аз не вярвам в съвпадения. И истината е, че това оръжие стига до Украйна чрез посредници. И тук въпросът е следният - защо заради една политическа позиция да не се оказва военна помощ на Украйна, българското оръжие през посредници, които трупат огромни печалби. В бранша се говори за общо нови договори на стойност 2 милиарда лева".
"През чешки и полски фирми това са десетки милиони лева, изгубени за българската икономика, които можеха да бъдат допълнителна печалба за българските фирми, да се пълни хазната и предприятията да увеличат заплатите на своите служители в условията на растяща инфлация, за която госпожа Нинова е много загрижена", заяви той.
Михайлов бе категоричен, че становището на Нинова за износа на оръжие за Полша и Чехия било "по-скоро индулгенция - че, видите ли, че щом отива до тези страни, тя няма правни механизми да провери какво се случва след това с оръжието". "Има специализирани служби, които по оперативни канали със сигурност могат да проследят доставките и да докладват на министър Нинова", подчерта той.
"Кинтекс" никога не е изнасял оръжие за Украйна, нито за Полша, Чехия и т.н., които се предполага, че са транзитни точки за последващ транспорт към Украйна. "Кинтекс" работи само с традиционни партньори, които от десетилетия зареждаме - планови доставки за попълване на военновременните им запаси", допълни той.
Според Михайлов темата за изпращане на оръжие за Украйна е "политически проблем". Той допусна, че не е изключено да има продажба на оръжие и за Русия, но според него българските специални служби биха реагирали, ако има такава информация.