ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В Източните Родопи, в местността "Студен кладенец" са заселени едни от най-застрашените големи тревопасни видове. Това са пет зубри, които стъпиха на родна земя през октомври 2013 година. Идеята беше реализирана по проект на фондацията "Новото тракийско злато - България", който е замислен като първата стъпка в реинтродукцията на зубри у нас и един от акцентите на двегодишния проект „Дивият свят на Източните Родопи".
Зубърът, както често наричаме този, който всичко са си "назубрил", всъщност е европейски бизон от разред Чифтокопитни. Известни са три вида: Bison bonasus bonasus (Беловежки), Bison bonasus hungarorum (Унгарски) и Bison bonasus caucasicus (Кавказки), като последните две рановидности са изчезнали. Затова е изключително важно да се полагат грижи за размножаването и създаването на добра среда за тези животни.
Теглото на внушителните мъжки екземпляри е от 500 до 1000 кг, височината им достига 2 метра, дамите са значително по-скромни - при тях килограмите достигат най-много до половин тон. Тези кротки бозайници започват да изчезват още в края на 11 век в Западна Европа с изключение на Ардените, където те оцеляват до 14 век.
Красотата и уникалността им е оценена от полските крале и литовските князе. Известно е, че Крал Сигмунд I е въвел смъртно наказание за убиването им в средата на 16 век.