ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Радарни сигнали показват, че изчезналият от едно денонощие самолет на Малайзийските авиолинии може да се е върнал обратно, съобщиха малайзийски представители в неделя. Спасителните екипи не са успели да открият никакви отломки от самолет в района в Южнокитайско море, където се бяха появили петна от масло и се предполагаше, че това е мястото на катастрофата на "Боинг 777-200" на "Малайзия Еърлайнз".
Предположенията са, че машината се е отклонила от курса си и може би се е насочила обратно към Куала Лумпур. Затова малайзийските спасителни екипи са разширили зоната на претърсване и към западните части на страната.
Разследващите освен това проверяват видеозаписи на двама пътници, за които се смята, че са се качили на самолета с откраднати паспорти. Петима пътници, които са се регистрирали за полета, не са се качили, информира той. Впоследствие багажът им е преместен.
Полет MH370 изчезна с 227 души на борда в Южнокитайско море в 2.40 часа местно време (20.40 часа българско време) в петък, след като излетя от Куала Лумпур на път за Пекин, където трябваше да кацне в 00.30 часа в събота българско време. Търсенето по въздух и море продължава повече от 24 часа.
Междувременно китайска телевизия съобщи, че семейството на китайски пътник от изчезналия "Боинг" е установило контакт с мобилния му телефон и малайзийските власти
се опитват да използват сигнала, за да локализират самолета.
Телевизия "Пекин" обяви, че също се е обадила на телефона на мъжа и е успяла да се свърже, преди връзката да прекъсне. Повечето от пътниците на борда са китайци.
По-рано малайзийският министър на транспорта Хишамудин Хюсеин съобщи, че официално се разглежда хипотезата за терористичен акт. Проверява се самоличността на общо четирима пътници.
"Разполагам с четирите имена при себе си. В контакт сме с разузнавателните служби. Разговарях и с представители на чужди разузнавания, от които очакваме помощ при разследването и ще се срещна с тях по-късно днес" каза той.
За двама от съмнителните пътници се знае, че са използвали крадени европейски паспорти - италиански и австрийски, за да се качат в самолета.
Китайски медии съобщиха, че китайски гражданин, чийто паспорт е в списъка на пътниците на изчезналия самолет, не се е качвал на борда и изобщо не е пътувал извън страната. Името на човека обаче не е същото като това на пътника, съвпада само номерът на паспорта, който не бил губен или откраднат.
САЩ изпращат в Малайзия група служители на Федералното бюро за разследване, които ще вземат участие в изясняването на причините за изчезването на пътническия самолет на "Малайзия Еърлайнз". Решението е било взето, тъй като сред пътниците е имало и американци, както и за да се установи дали случаят няма връзка с тероризъм.
Самолетът излетя от Куала Лумпур за китайската столица Пекин след полунощ в събота и изчезна от екраните 19 минути по-късно. По данни на агенция Синхуа връзката е загубена, докато самолетът е летял над Виетнам. На борда е имало 154-ма пътници от Китай, 38 малайзийци, 7 индонезийци, шестима австралийци, петима индийци, четирима французи, трима граждани на САЩ, по двама новозеландци, украинци и канадци, по един от Русия, Италия, Холандия и Австрия.
Директорът на гражданската авиация на Малайзия заяви на пресконференция в Куала Лумпур, че зоната на търсене е разширена и включва западния бряг на Малайзия.
Двадесет и два самолета и 40 кораба участват в издирването, съобщиха малайзийските власти.