ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Наскоро гласуваната забрана за свободно къмпингуване да се остане. Това беше прието на първо четене от депутатите в икономическата комисия, които разгледаха на първо четене два проекта за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), отменящи пълната забрана на този вид туризъм - един на Цвета Караянчева от ГЕРБ и един на Найден Зеленогорски от Реформаторския блок.
Миналата седмица депутатите от водещата комисия по регионално развитие приеха текста на Караянчева, който отменя забраната.
До забраната за къмпингуване се стигна след като председателят на комисията по регионално развитие Найден Зеленогорски внесе промени в ЗУЧК, според които се забраняваше къмпингуването и паркирането на 100 метра от плажа. В пленарна зала в парламента идеята беше приета бързо и без дискусии на второ четене. Това обаче предизвика протести на желаещи да къмпингуват свободно, които искат регламентиране на този вид туризъм.
Междувременно стана ясно, че Министерство на туризма се готви да забрани тотално този вид туризъм по цялата територия на страната, този път с поправки, но в Закона за туризма. Това накара още повече хора да излязат на протести. След разпореждане на премиера Бойко Борисов, посоката на действие на законотворците се промени на 180 градуса, а групата на ГЕРБ, която първоначално подкрепяше забраната, веднага инициира отмяна на рестрикцията.
"В зона "А" се разрешава къмпингуването извън категоризираните къмпинги по ред и условия, определени в Закона за туризма и специфичните правила и нормативи, предвидени в други закони", гласи текстът на отхвърлените днес промени, внесени от Караянчева. Те бяха подкрепени от 8 депутати, 2 бяха "против", 6 се въздържаха.
Отхвърлените с 16 гласа "въздържал се" поправки, внесени от Реформаторския блок, начело с Найден Зеленогорски предвиждат палатки, кемпери и каравани да могат да се разполагат в имоти, собственост собственост на държавата и общините, както и в частни имоти, попадащи в горски територии, или в земеделски земи и в незастроени урбанизирани имоти. Идеята е там да могат да се определят места за къмпингуване, на без промяна на предназначението на терените.
Терените обаче няма да се категоризират като къмпинги, защото редът за това е тежък. В тях ще могат да се поставят беседки, пейки, маси, информационни табели, чешми, екотоалетни и други обекти. Те обаче няма да могат да бъдат с търговска цел и няма да може да се строят сгради по смисъла на закона. Таксата за престой е 2 лв. на денонощие.
Намеренията са този модел да бъде пренесен и в Закона за туризма, който в момента е на етапа обществено обсъждане, за да може да важи за цялата страна, а не само за Черноморието.
На заседанието на комисията днес нямаше сериозни дебати.