Туроператори представят невярна информация и пускат в България хора, които не са туристи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турски туроператори обвиняват консула ни в Истанбул Ангел Ангелов, че ощетява турско-българския туризъм, защото Консулството е отказало акредитации за издаване на визи на 22 турски туристически агенции. Отговорът на външно министерство - туроператорите представят невярна информация и с издадените визи осигуряват влизане в страната ни на хора, които не са туристи, съобщи БНТ.
Външното ни министерство отчита рязко увеличение на случаите, в които турски туристически агенции подават заявления за визи в консулството ни в Истанбул, но в последствие разрешението за влизане у нас не е ползвано за туризъм. Срещу комисионна някои фирми са представяли пред консулството ни туристически ваучери без покритие, за да изпълнят формално изискванията и техните клиенти да получат българска виза.
Проверка на Външно министерство показва, че някои от гражданите, които са получили туристически визи, не са пребивавали в посочените в туристическите ваучери хотели у нас. За други граждани е установено, че са правили опити да преминат в други държави с фалшиви документи.
Собственикът на един от турските туроператори, на които е отказана акредитация. Туристическата агенция, който работи от 22 години, а у нас води туристи от 2009-та година насам, предимно в ски курортите смята същото. Досега фирмата е получавала акредитация от консулството ни в Истанбул многократно. За последните три години туроператорът е довел в България 7 500 турски туристи.
Въпросните акредитации представляват разрешение туристическата фирма да внася заявления за туристически визи от името на своите клиенти в консулството ни. От външното ни министерство уточняват, че фирмите, с отнета акредитация, няма да се допускат в консулската ни служба в Истанбул, но техните клиенти и всички турски граждани остават със свободен достъп.
От Външно министерство посочиха, че нарушения са засечени не само при турски туроператори, но и при фирми от Русия, Украйна, Беларус, Казахстан, Иран, Ливан и Кувейт. Преди месец е отнета акредитацията на украинска фирма, а с ирански туроператори това се случвало почти всяка година. От Турско-българското сдружение на инвеститорите в туризма посочват, че през миналата година у нас са почивали 600 000 турски туристи, а приходите от техния престой са около 500 милиона евро.