BG EN

Иран изправен пред важни избори

СВЕТЪТ ДНЕС

Иран изправен пред важни избори

5099
на 24.02.2016
Иран изправен пред важни избори
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В петък иранците ще гласуват в два вота, каквито ще се проведат за първи път след сключването на ключовото ядрено споразумение, подписано миналата година, по силата на което международните санкции срещу страната бяха вдигнати, пише Саид Дехган във в. „Гардиън“. И обяснява значението на изборите.

Защо са важни тези избори?

препоръчано

Въпреки че президентски избори няма да има преди следващата година, избирането в петък на следващия меджлис (иранския парламент) и Съвета на експертите (духовна институция, отговаряща за назначаването на следващия върховен лидер) идват в решаващо време. Повече от десетилетие консерваторите доминираха основните политически институции в Иран, но победата на Хасан Рухани на президентските избори през 2013 г. промениха това.Правителството на Рухани е водено от умерени, но другите институции - като парламента, са доминирани от консерваторите. И двата избора в петък са бойно поле между хардлайнерите, които вече са на власт, и умерени и реформистки фигури, които се стремят към завръщане.

Честни ли са изборите?

Краткият отговор е отрицателен, но това не означава, че те са без конкуренция. През 2013 г. Рухани, един одобрен кандидат, създаде извънреден импулс за промяна и беше избран за мандат, оценяван като легитимен и вътре в страната, и в чужбина. 
Всички кандидати трябва да бъдат проверени преди всеки избори в Иран. Този процес се извършва от Съвета на настойниците, влиятелна институция от духовници и юристи, близки до върховния водач, аятолах Али Хаменей. Въпрос на спор е докъде се простират според конституцията правомощията на този съвет да блокира кандидатури. През последните години съветът е дисквалифицирал значителен брой кандидати реформисти. Внукът на основателя на Ислямската република – аятолах Рухола Хомейни, беше сред тези, чиито кандидатури за парламентарния вот в петък не бяха одобрени.

Колко хора ще се надпреварват?

Над 12 000 души се бяха регистрирали като кандидати за парламентарния вот, но повече от половината от тях бяха дисквалифицирани, като сред тях имаше бивши депутати и много реформаторски фигури. Поради това около 6200 кандидати, сред които и 586 жени, се готвят за надпреварата за депутатски места в 290-местния парламент. В столицата Техеран над 1000 кандидати се надпреварват за едва 30 места. 
От над 800 теолози, които искат да влязат в 88-членния Съвет на експертите, одобрени бяха едва 161. Това засега означава, че засега в шест от провинциите ще има кандидати без съперници, докато служителите не разместят кандидатите така, че да се променят нещата. На жени не е позволено да се кандидатират за съвета.

Бойкотират ли реформистите заради дисквалификациите?

Не. Въпреки разпространените дисквалификации от страна на Съвета на настойниците, няма признаци за организиран бойкот. Реформаторите водят активна кампания и оставиха настрани различията чрез формирането на коалиция и предлагайки съвместна листа с имената на най-предпочитаните си кандидати в столицата и в другите големи градове.
В Техеран реформаторската коалиция за парламента е ръководена от бившия кандидат за президентския пост Мохамед Реза Ареф, влиятелна фигура, чието решение да се оттегли от президентските избори през 2013 г. в полза на Рухани беше решаващо за победата на последния. Водещ в столицата от консерваторите е Голамали Хада-Адел.
Хора от семейството на един от опозиционните лидери – Мехди Каруби, който е под домашен арест, дадоха да се разбере, че то иска хората да участват в изборите и да подкрепят реформаторите. Политически затворници, намиращи се зад решетките на прочутия затвор Евин, изпратиха послания, окуражаващи хората да не бойкотират и да гласуват за реформаторите.

Съветът на експертите

Изборът на съвета обикновено е свързан със съмнения, но не и този път. На теория съветът има право да освобождава върховния лидер, ако така поиска мнозинството от членовете му, но в действителност Хаменей е станал толкова силен, че надзорните функции на съвета са намалели до символични, като членовете действат като негови поклонници. Обаче съветът е натоварен предимно с назначаването на следващия върховен лидер и поради възрастта на Хаменей - той е на 76 г. - и осемгодишният мандат на членовете, е възможно този път членовете да гласуват за избора на негов наследник. Следващият лидер може да бъде сред тези, които ще бъдат избрани тази седмица.
Кандидатът фаворит на реформаторите е бившият президент аятолах Али Акбар Хашеми Рафсанджани. Тяхната цел е да блокират достъпа до следващия съвет на тримата ултраконсервативни лидери – Ахмад Джанати, Мохамад Язди и Мохамад Таги Месбах-Язди. Месбах-Язди, 80-годишен духовник, чест споменаван като аятолах Масбах, е твърдолинеен политик, който подкрепяше бившия президент Махмуд Ахмадинеджад в началните години на мандата му. Той е известен с критичния си поглед върху реформаторското движение на Иран и по-специално с неговото противопоставяне на президентството на Мохамад Хатами.

Кой е Рафсанджани?

Рафсанджани е сред основателите на Ислямската република и неин президент от 1989 до 1897 г. Сега 80-годишен, той е добре известен със своя прагматизъм и е един от големите политически оцелели в Иран. След ислямската революция през 1979 г. Рафсанджани стана първият председател на парламента, работа, която той запази в продължение на девет години. По време на ирано-иракската войнатой беше най-мисокопоставения представител на Хомейни във Висшия съвет по отбраната, действащ като де факто главнокомандващ на иранската армия. Когато Хомейни умря през 1989 г. Рафсанджани способства за назначаването на Хаменей, който е настоящия върховен лидер. Той е начело на съвет, който е посредник между парламента и Съвета на настойниците. Но той загуби голяма част от властта си през последните години и две от децата му бяха затворени. При оспорваните президентски избори през 2009 г. той подкрепи опозиционните Зелени. Сега е съюзник с реформаторите.

Усложнения за Рухани

Тези избори също така ще послужат като вот на доверие за умереното правителство на Рухани, което осигури подписването на ядреното споразумение въпреки твърдолинейната съпротива у дома. Резултатът от двата вота ще има значителни последици за Рухани през оставащите две години от неговото президентство и ще повлияе върху неговите шансове за преизбиране през 20167 г. Те също така може да променят политическия пейзаж в Иран за следващото поколение. Самият Рухани е кандидат за парламента някои хора смятат, че то има големи амбиции за бъдещето. Той е номер две в списъка от кандидати, подкрепяни от реформаторите, следвайки Рафсанджани.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 62
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК