Ирина Бокова: Времената се промениха, но неравенството между половете остава
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Времената се промениха, но неравенството между мъжете и жените остана. Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова при откриването на глобалния форум на жените лидери в София.
Бокова посочи също, че това неравенство влошава основите на цялото общество и подкопава основите на мира. Правата на жените и момичетата са неотделима част от универсалните права на човека. Убедена съм, че форумът ще отправи послания за образование на момичетата, за да станат те лидери в бизнеса, науката, политиката и в държавите, допълни още тя. Бокова заяви също, че само 60% от момичетата са ангажирани в началното образование в света, а 30% в средното.
Твърде много момичета са принудени да работят и да се омъжват, вместо да учат. Трябва да действаме заедно, за да преодолеем проблемите, посочи още тя. Глобалният форум на жените лидери събра в столицата ни водещи представителки от бизнеса, политиката, социалната, културната сфера, ръководители на научни центрове и университети. Събитието се организира от Съвета на жените в бизнеса в България и ЮНЕСКО под патронажа на генералния директор на организацията и официален кандидат на страната ни за ръководител на ООН Ирина Бокова.
Форумът има за цел да открои ролята на жените в съвременния обществен, социален и икономически живот и да предложи стъпки за постигане на реална равнопоставеност на половете. По време на тридневния форум участниците ще обсъдят текущите тенденции в постигането на равенството между половете на жените, ще потърсят начини за подкрепа и подобряване на ролята на жените в бизнеса и обществото.
Изтъкнатите представителки от политиката и бизнеса, от национални и международни формации, а също от неправителствените организации ще търсят отговори на най-важните въпроси, свързани с насърчаване на лидерство на жените. Общата цел е да се насърчат вдъхновяващи практики и модели за бъдещите поколения жени лидери. От българска страна във форума участват вицепремиерът и министър на образованието г-жа Меглена Кунева, вицепремиерът по демографската и социалната политика и министър на труда и социалната политика г-н Ивайло Калфин, министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Лиляна Павлова, министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова.
Сред високопоставените чуждестранни гости са премиерът на Бангладеш г-жа Шейх Хасина, която изигра историческа роля за демокрацията и правата на жените в страната си в трите си мандат като премиер. Международните институции и организации са представени от г-жа Мара Маринаки, съветник по въпросите на равенството между половете към Европейската външна служба, г-жа Сание Гюлсер Корат, директор на Отдела за равенство между половете на ЮНЕСКО, директорът на Международния изследователски и научен институт по въпросите за напредъка на жените към ООН г-жа Кармен Морено, членовете на Европейския парламент (EП) и Мария Спираки (Гърция), и други.
Световната академичната общност също има много силно участие във форума в лицето на проф. Лиу Дзинан, почетен президент на Университета по комуникации на Китай, проф. Гюлсун Сагламер, Рангита де Силва де Алуис , декан по международните въпроси на Университета по право в Пенсилвания и други. В програмата на събитието е отделено специално място на темата за жените в културата и в медиите.
Сред участниците са известната турска журналистка Гила Бенмайор, носителката на награда „Пулицър” за фотожурналистика Рене Байер, както и скулпторът и вицепрезидент на Световния център на жените артисти в Аман г-жа Хевда Сер.