BG EN

Историк: За престъпленията против човечеството няма давност

ЧАС ПИК

Историк: За престъпленията против човечеството няма давност

5954
на 05.06.2015
Историк: За престъпленията против човечеството няма давност
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

За престъпленията против човечеството няма давност. Това каза историкът акад. Георги Марков при откриването на научна конференция с международно участие на тема "Престъпленията против човечеството и тяхното отражение в ХХІ век", посветена на 100-годишнината от Геноцида над арменците, предаде БГНЕС.

препоръчано

Акад. Марков посочи, че във всяка война има насилие и от двете страни на фронта, но геноцидът - това е държана политика. Това е едно предумишлено престъпление против човечеството. И това престъпление против човечеството обаче с изчезването на османската империя остана ненаказано", заяви той.

Според историка за геноцида над арменския народ трябва да напомняме непрекъснато особено на политиците, тъй като историята продължава да се политизира и днес. Георги Марков посочи вълненията покрай годишнината и изтъкна, че от историята не може да се прави политика.

"Изтребени са 1,5 милиона човешки същества и няма как това да се забрави и е добре, че девиза е: Помним и да изискваме", заяви академикът.

Той смята, че конференцията ще помогне на политиците да разберат що е това геноцид над арменците. Академик Марков изтъкна надеждите си, че ще бъде признат от българския парламент. (Българският парламент призна "масово изтребление", а не "геноцид" над арменците, с решението си депутатите определиха 24 април за ден на възпоменание на жертвите – бел. ред.).

Учените сме го признали, но политиците трябва да го признаят. И държа на тази справедливост, защото никой не е по-голям от истината, каза акад. Марков.

Ние не трябва да забравяме историята и трябва да я напомняме на всички, защото тя е учителка особено на такива изстрадали народи от Османската империя, каквито са и арменците, и българите, каза още той.

С всички средства, които ние притежаваме и познаваме правовата система, ние ще се борим геноцидът да бъде доказан и ще се борим за това, което сме загубили вследствие на това насилствено изтребление на нашите сънародници, каза извънредният и пълномощен посланик на Република Армения у нас Арсен Схоян. Нашето намерение и намерението, надявам се на всички ни, е никога повече да не се повтаря този 24 април, да не се повтаря геноцида, посочи той.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ТЕЖКИ ВРЕМЕНА! От ИТН след хвърлената оставка на кабинета: Бащите на хаоса са Асен Василев, Ивайло Мирчев, Радостин Василев, Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов (ВИДЕО) ТЕЖКИ ВРЕМЕНА! От ИТН след хвърлената оставка на кабинета: Бащите на хаоса са Асен Василев, Ивайло Мирчев, Радостин Василев, Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов (ВИДЕО)
ново
Днес: 101
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК