Историк: Когато извадиш дума от контекста и се опиташ да я направиш политически лозунг, това превръща историята от наука в оръжие
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Когато извадиш дума от контекста и се опиташ да я направиш политически лозунг, това превръща историята от наука в оръжие. Така отговори на въпроса каква е разликата между термините „съжителство” и „робство” историкът проф. Милко Палангурски, цитиран от Фокус. Той допълни, че подмяната на двата термина няма да промени историята, но предупреди, че тя може да доведе до формиране на нови нагласи в българското общество.
„Думата „съжителство” не знам откъде я извадиха и в какъв контекст. Попринцип тя присъстваше в учебника за 10 клас, по който съм учил аз в гимназията, преди 30 години. В крайна сметка „съжителство” означава да живеете на едно място”, посочи още историкът. Той припомни и че дори по време на Социализма в България, историците не са си позволявали да правят подобни предположения и промени.
„Ако не вярваш, че дядо ти е бил роб, не си българин. Това е просто безумие. Дори при социализма, дори по време на възродителния процес като отворите академичната история, написана от кръговете на БКП не си позволяваха подобна подмяна на историческите неща в тази посока”, каза още проф. Палангурски. Той посочи и че вероятно предстоящите избори стоят в основата на скандала с подмяната на термините от миналата седмица.
„Цялата ситуация е, че това е свързано със Закона за Средно образование. Той е модерно настроен и трябва да кара нашите деца да се учат да мислят, тоест да започнат най-после да възприемат различните възгледи и да могат да оперират с мисловния си процес. А на нас пак ни се казва: „не, те трябва да учат строго определени понятия”, коментира още експертът. По думите му, подобна практика няма в нито една европейска държава.