BG EN

И молитвата към Бог поскъпна! Свещите в бургаските храмове скочиха двойно

Региони

И молитвата към Бог поскъпна! Свещите в бургаските храмове скочиха двойно

2623
на 04.01.2016
И молитвата към Бог поскъпна! Свещите в бургаските храмове скочиха двойно
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Неприятна новогодишна изненада посрещна бургазлии, посетили храмовете в града. Оказа се, че цената на свещите е скочила двойно. Най-евтината свещичка вече струва 0,40 лв., вместо 0,20 лв.
Служителите в храмовете обясняват факта с пазарната икономика и с решение на Светия синод на Българската православна църква. От 15 декември 2015 г. цената на свещите, които се продават в храмовете, се увеличава двойно, съобщава в. "Черноморски фар".

Това са решили синодните архиереи на заседанието си на 8 декември. Новата продажна цена на църковните свещи за пакет от килограм е определена на 80 лв. при 40 лв. От тях повече от половината пари постъпват в бюджета на Св. синод, повече от една четвърт – в църковното настоятелство, и над 13 процента – в епархийския бюджет.

За увеличаването на цените на свещите се заговори от миналата година, когато стана ясно, че те ще се произвеждат по нова технология. Бяха въведени и восъчни свещи, които обаче се купуват много по-малко, при това качеството на тяхното горене е проблемно. Не се е подобрило за жалост и качеството на парафиновите свещи, а неповишаването на производствената цена означава, че в тази насока синодът не е предвидил нищо.

Основният въпрос, който интересува всички християни, е за единичната цена на свещите от 15 декември 2015 г. За това няма указание в синодното окръжно, подписано от патриарх Неофит, но е логично да се предположи, че тя ще бъде двойна на сегашната.

Свещи от 0,20 лв. пак ще има, но те ще са с размера на досегашните от 0,10 лв. Най-масовата досега свещ, тази от 0,20 лв., в някои бургаски храмове вече струва 0,40 лв., от 0,50 лв. се продава за 1 лв., а от 1 лв. – за 2 лв., и от 2 лв. – за 4 лв.

Решението е индивидуално от ръководството на всеки храм. Това си е от пазарна икономика по църковно тълкуване. После няма да се чудим защо има такова отчуждение у младите хора от българските църкви, които ни зарадваха с новите си двойни цени на свещичките.

препоръчано

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 12
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК