Йенс Столтенберг с предупреждение: Създаването на собствени въоръжени сили на ЕС може да раздели Европа и НАТО
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Създаването на общи военни сили на Европейския съюз може да раздели Европа и да отслаби НАТО. За това предупреди генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг в интервю за британския вестник The Sunday Telegraph, цитирано от „Фокус“.
"Приветствам усилията за европейска отбрана, но нещо подобно никога не може да замени НАТО – посочва Столтенберг. - Освен това е необходимо да се гарантира, че Европа и Северна Америка се държат заедно. Всеки опит за отслабване на северноамериканско-европейската връзка не само ще отслаби НАТО, но и разединява Европа. Отчасти става въпрос за пари, тъй като 80 процента от разходите ни за отбрана се падат на съюзници извън ЕС".
Генералният секретар на НАТО, който преди това беше премиер на Норвегия, подчерта, че европейските държави извън ЕС (Великобритания, Исландия и Норвегия), както и САЩ, Канада и Турция играят ключова роля в гарантирането на европейската сигурност.
„Всеки опит за създаване на паралелни структури, дублиране на командната система само ще отслаби общия ни потенциал за взаимодействие, тъй като с много ограничени ресурси трябва да избягваме паралелизъм и дублиране на усилия. Конкретни предложения относно създаването на сили на ЕС не са обсъждани с НАТО, не сме запознати с никакви подробности “, добави той.
Както по -рано потвърди върховният представител на ЕС за вършаната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел, на неофициална среща на министрите на отбраната на ЕС, проведена в Любляна на 2 септември, е била обсъдена концепцията за нова система за отбрана на общността и плановете за създаване на сили за бързо реагиране на ЕС .
Според него първите практически решения ще бъдат взети през октомври-ноември като част от подготовката на нова европейска концепция за сигурност „Стратегическият компас на ЕС“. Одобрението на тази стратегия, а с нея и плановете за създаване на сили за бързо реагиране на ЕС, трябва да стане през март 2022 г. Той подчерта, че става дума за сили от около 5 000 души.
Отговаряйки на въпроси на репортери, Борел призна, че предишният проект за създаване на общи въоръжени сили на ЕС (т. нар. Европейски бойни групи), който беше обявен за завършен през 2007 г., никога не е бил прилаган на практика. За своите хуманитарни мисии ЕС всеки път създава отделен смесен военен контингент, докато според Борел общността се нуждае от постоянна, добре координирана обща бойна групировка.
Като пример за мисия, в която могат да се използват такива сили, той посочи операцията за осигуряване на контрол над летището в Кабул. Според него, ако ЕС вече е разполагал със сили за бързо реагиране с предложените размери, те биха били достатъчни, за да задържат независимо летището и да продължат евакуацията, след като американските военни напуснаха страната.