ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съединените щати са наш стратегически партньор, а не наш враг. Това заяви премиерът Бинали Йълдъръм в опит да загърби напрежението между двете страни в момент, когато Анкара иска от Вашингтон екстрадирането на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен.
"Може да има върхове и спадове между двете страни, но ние трябва да отстраним онова, което влошава нашите отношения", каза премиерът, намеквайки за проповедника, който според Анкара е организирал провалилия се военен преврат на 15 юни.
Турция, отбеляза Йълдъръм, иска да играе по-активна роля в сирийската криза през следващите шест месеца, тъй като тази кървава баня трябва да спре, а президентът Башар Асад е едно от действащите днес лица, допълни той.
„На тази кървава баня трябва да се сложи край. Бебетата, децата, невинните не трябва да умират. Тази е причината, поради която Турция ще е по-активна, за да попречи на още по-голямо влошаване на ситуацията през следващите шест месеца", цитира АФП част от интервюто на турския премиер.
Напоследък Турция се сдобри с Русия и разшири обмена с Иран – две страни, които активно подкрепят сирийския президент Башар Асад, за чието отстраняване до неотдавна Турция настояваше. "Независимо дали ни харесва или не, Асад днес е едно от действащите лица във войната в тази страна", добави Йълдъръм.
Според него нов момент в кризата са сирийските бомбардировки срещу кюрдите в Хасака. Дамаск разбра, че кюрдите се превръщат в заплаха и за Сирия, изтъкна той по повод ударите, нанесени от сирийската авиация по Хасака срещу кюрдските сили, които са неприятел на Анкара. Сирийският режим разбра, че структурата, която кюрдите се опитват да сформират в северната част на Сирия, започва да се превръща в заплаха и за самата Сирия, заяви Йълдъръм по повод стремежа кюрдските бойци да свържат районите под техен контрол с тези от другата страна на турската граница.
Сирийски бойни самолети извършиха през последните дни удари срещу районите, контролирани от кюрдите в Хасака, град две-трети от който те държат. Останалата една трета е под контрола на режима в Дамаск. За пръв път от началото на конфликта през 2011 г. сирийската армия атакува кюрдски позиции. Този обрат накара САЩ да се намесят за пръв път пряко срещу сирийския режим, за да защитят специалните си сили, които играят роля на съветници при кюрдските бойци.