Какво да правим, ако счупим термометър?

Забавно

Какво да правим, ако счупим термометър?

369671
на 21.06.2016
Какво да правим, ако счупим термометър?
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Най-важното при счупен живачен термометър е да не се изпада в паника.
Живакът е силно токсично вещество, така че бъдете много внимателни с живачния термометър. Ако все пак малко дете е погълнало част от живака, непременно предизвикайте повръщане и веднага се обадете на Бърза помощ. Ето как да постъпите при счупване на термометъра:
Преди събиране на живака си сложете гумени ръкавици - веществото не трябва да влиза в контакт с кожата.
Ограничете мястото на произшествието. Живакът се задържа по повърхностите и лесно може да бъде съсредоточен само в една част на помещението.
Възможно най-старателно съберете всички части на термометъра в стъклен буркан със студена вода и затворете капачката. Водата е необходима, за да не се изпарява живакът. Поставете буркана далеч от отоплителни уреди.
Съберете малките капчици с помощта на спринцовка, между два листа хартия, лейкопласт, тиксо или мокър вестник.
Отворете прозорците да се проветри.
Почистете мястото на разлива с разтвор на белина. Ако не разполагате с никакъв хлорен препарат, направете гореща сапунена вода с 30 грама сода бикарбонат и 40 грама настърган сапун на 1 литър вода.
Ето какво не бива да правим:
Не изхвърляйте в коша за боклук счупения термометър. Когато се изпарят, 2 грама живак могат да замърсят 6000 кубични метра въздух.
Не събирайте с метла живака - това може да го направи на още по-малки топчици с прах.
Не събирайте живака с прахосмукачка - вкараният в прахосмукачката въздух улеснява изпаряването на течния метал.
Изперете в пералнята дрехите и обувките, които са били в контакт с живака. Ако е възможно, по-добре ги изхвърлете.
Не изхвърляйте живака в канала на мивката. Той може да остане в канализацията, а премахването на живак от отпадъчните води е изключително трудно.

Няма нужда от паника. В битовите термометри се използва т. нар. метален живак. При него има опасност, само ако се вдишват парите му години наред или ако има продължителен пряк контакт с кожата. По-опасните органични живачни съединения са изключително рядко срещани и е почти невъзможно да се сблъскате с тях във всекидневието. Все пак трябва да се внимава и да се действа целенасочено.

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 юни - Телците да очакват материални придобивки, заядливи колеги пречат на Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 юни - Телците да очакват материални придобивки, заядливи колеги пречат на Стрелците
ПИК TV x
ПИК TV! Проф. Йонко Мермерски с важни подробности за задаващия се дебат между Тръмп и Байдън (ВИДЕО) ПИК TV! Проф. Йонко Мермерски с важни подробности за задаващия се дебат между Тръмп и Байдън (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК