ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-беззащитните потърпевши от войната се оказват домашните любимци на бежанците, които търсят спасение.
"Дори и не сме си мислили да не вземем кучето си. Той е толкова привързан към нас, че просто би загинал, ако го бяхме оставили. На границата никой не попита за документи. Просто минахме, четири граници прекосихме с него", казва Наталия, една от настанените в лагера в Китен.
Олга напуска Днепър с две кучета и котка, спасени от приют. "В приюта има повече от 90 животни. Жената, която ги гледа, остана с тях и аз с ужас си мисля какво ги очаква - глад, дали са оцелели, страшно е! Това беше единственото ми условие да напусна Украйна - да взема животните с мен. На кого да ги оставя?! С животните беше сложно по пътя, защото те никога не са пътували толкова дълго. Помогна ми моята съседка по седалка, запознахме се, защото кучетата лаеха силно и нервничеха", обясни Олга.
"Тревожехме се да не получи инсулт или инфаркт, в началото сърчицето му биеше силно, после изведнъж престана, той спря да пие вода, въобще замря. Бояхме се да не получи шок", разказва Галина пред Би Ти Ви.
Бали е на 2 и половина. Бяга от Киев със семейството си. Минават през България, за да стигнат до Черна Гора. "Разбира се, не можахме да ги оставим и тръгнахме с тях, защото все пак това са членове на нашето семейство и ние живеем с тях. Най-тежко им е било да са с котетата на задната седалка. На котетата просто им е било най-тежко, защото никога не са пътували с автомобил, никога не са напускали дома си", сподели Ана от Киев.
Сега ще пътуват до Черна гора, защото там квартира имат техни приятели.
Бали е първият домашен любимец, който се радва на грижите на фондация "Четири лапи", които предложиха своята подкрепа на бежанските любимци през седмицата. "Влизайки на територията на България бежанците трябва в рамките на 72 часа да информират Агенцията по безопасност на храните, че пътуват през България с домашните си любимци. Ние имаме готовност да помогнем посредством идентификация на тези животни. Обезпаразитяване, ваксинация срещу бяс, както и да им издадем ветеринарномедицински паспорт. Документите са изключително важни, защото всяко едно животно, трябва да има такива. Ние трябва да знаем неговия произход, неговия здравен статус, който е изключително важен, така знаем дали е ваксинирано срещу бяс.
В рамките на Европейския съюз е абсолютно задължително всяко едно животно, което пътува да е ваксинирано срещу бяс", заяви д-р Маргарита Чанкова.
Освен медицинските проблеми, животните трябва да преодолеят и психическото натоварване.
"В момента ситуацията, в която са поставени животните, е много стресова за тях. Дългото пътуване, студеното време, промяната на мястото, на което те живеят. Тази сутрин разговаряхме с нашите партньори от Румъния, където има бежански лагери, изградени, и в които са настанени домашни любимци и техните стопани. Те споменаха, че в голям процент от животните се наблюдава това, че те спират да ходят до тоалетна, както и спират да се хранят. Това са първите признаци на стрес при животните. За съжаление най-големият стрес, който изпитват животните е това, че те усещат емоциите на стопаните си, а стопаните в момента са изплашени, объркани и те това го усещат", добави тя.