ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Едва ли ще изненадаме някой като ви кажем, че голяма част от потребителите са подложени на реална опасност от кражба на лични данни в социалните мрежи. Причината не е в това, че хакерите са много изобретателни, а в лекотата, с която потребителите разкриват информация за себе си.
В крайна сметка, всеки достатъчно разумен човек е наясно, че в по-голямата си част, всички онлайн услуги представляват в една или друга степен варианти на така наречения ‘социален инженеринг’.
Затова разрешаването на публичните опции в социалните сайтове – като сприятеляване или показване произволно на лична информация като рождена дата, роднини, месторабота и други подобни е доста рисково начинание и може да ви предаде в ръцете на злонамерени киберпрестъпници.
Ако искате да знаете кои са основните заплахи и как да им се противопоставите, вижте информацията на Techradar за това как да се предпазим от най-честите измами в социалните медии.
Click-jacking е прикриване на зловредни хипервръзки под легитимно съдържание, което когато се активира с мишката, причинява неосъзнато от потребителя извършване на действия, като например сваляне на зловреденсофтуер или изпращане на лична информация към скрита интернет страница. Многобройни такива измами са заложени чрез бутони за достъп до социалните мрежи с надписи "Like" или "Share". Така че, най-добрата защита срещу click-jacking измамите е да имате здравословна доза скептицизъм, когато става дума за сензационно съдържание в интернет. Ако нещо звучи твърде странно, за да е истина, то обикновено не е истина.
Може да се каже, че doxing е една от най-порочните видове атаки в социалните медии днес. Doxing е публично освобождаване на идентифицираща информация за дадено лице онлайн без разрешението му – като например пълните имена, адреси, телефонни номера, информация за частни съобщения, снимки и други. Най-добрата защита срещу doxing е да се ограничи количеството на информацията, която споделяте, за себе си и членовете на семейството ви онлайн.
Pharming е пренасочване на потребителите от легитимни сайтове към измамни такива за да бъдат извлечени поверителни данни за тях. Има няколко основни стъпки, които можете да предприемете, за да се предпазите от pharmer атаки. На първо място въвеждайте името на сайта, който искате да посетите в адресната лента, а не го достъпвайте чрез Facebook линк. И използвайте винаги добър антивирусен софтуер за защита и се пазете от линкове, които пренасочват към странни на вид URL адреси с непознати суфикси.
Източник: digital.bg