ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премахването на Сергей Шойгу от поста военен министър се превърна в новина номер едно в света. Западните медии скочиха веднага да коментират, че Путин явно няма намерение да върви към мирни преговори и затова трябва да се помага още по-силно и напоително на Украйна.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков контрира, че военното министерство трябва да се отвори за иновации, за внедряване на всички напредничави идеи, за създаване на условия за икономическа конкурентоспособност. И заради това няма нищо по-естествено от това цивилен икономист да застане начело на ведомството.
Смяната на Шойгу не е изненадваща новина. За нея се заговори още след корупционния скандал преди месец с бившия му заместник Тимур Иванов, който е в ареста за подкуп.
Историята има по-далечно начало. На традиционната си голяма пресконференция през декември 2023 г. Владимир Путин открито взе страната на военно-промишления комплекс, който настоява за продължаване на специалната военна операция до постигане на целите й. До този момент руският президент беше приел ролята на медиатор. Балансираше между военно-промишления комплекс и финансовия капитал. Подкрепата на една от страните светна като червена лампичка, че нещо ще се случи.
Като доказан балансьор и гросмайстор във вътрешната дипломация, Путин съвсем естествено сложи цивилен начело на министерството на отбраната. За да тушира напрежението покрай войната и да демонстрира, че извършва модернизация във ведомството. А в същото време то дава и по-голяма възможност за действие на шефа на Генщаба ген. Валерий Герасимов и повишава неговата отговорност.
Нима някой мисли, че Путин може да "изхвърли" от ключов пост човека, с когото обикаляше Сибир на рождения си ден години наред? Шойгу единствен му правеше компания на личния му празник. Такава чест се отдава само на най-доверен човек.
Сега Шойгу става секретар на Съвета за сигурност, който се оглавява от самия Путин. Дмитрий Медведев е заместник-председател. Именно той изпълнява ролята на "лошото ченге". Когато Русия трябва да каже нещо остро на света, се дава думата на Медведев. Но не той, а секретарят е оперативният ръководител на Съвета за сигурност. Така че Шойгу не губи властта си по никакъв начин. Въпреки оставката, той остава да ръководи отбраната.
Съветът за сигурност е създаден през 1992 г. Той е основният консултативен орган, който взема стратегически решения за националната сигурност, организацията на отбраната, отбранителното производство, защитата на независимостта и целостта на страната.
Резки промени в хода на войната не могат да се очакват. Военната политика ще се олицетворява от цивилния Андрей Белоусов. Оперативната работа ще продължава да се контролира от Сергей Шойгу. А ходът на цялата война пак ще се ръководи от главнокомандващия - президента Путин.
И ще продължи дотогава, докато Западът не спре да захранва с оръжие и милиарди Украйна.