Калфин: Има какво да вземем и какво да се научим от усилията и демографската политика на тези преди нас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има какво да вземем и какво да се научим от усилията и демографската политика на тези преди нас.Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин по време на конференция, озаглавена „Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България 2012 – 2030 г. – приоритети и предизвикателства“, пише агенция "Фокус".
"Темата е достатъчно важна, дългосрочна и надполитическа за българското общество, свързана с демографските предизвикателства и политиките, които страната ни предприема да се бори с тях. Преди време огласих една инициатива, която бе подкрепена и с гласуване в Народното събрание - темите, свързани с демографската политика да бъдат ежегодно предмет на обсъждане в парламента, да се следи докъде сме стигнали по националната стратегия, как се определя тя, как се изпълняват и как се планират годишните планове в рамките на тази стратегия и в крайна сметка какъв резултат държавата ни постига с тези стратегии", коментира министър Калфин.
Той обясни, че различното, което е направено този път в стратегиите и плановете, които се пишат е да се потърси и науката със съдействието на акад. Стефан Воденичаров и експерти от БАН, за системен научен подход при решаването на важни проблеми. "Молбата ми към БАН бе да направят своя прочит на стратегията, да я прегледат. Най-много се радвахме на предложенията, които очаквахме от тях", посочи социалният министър, като уточни, че тези предложения са били плод на няколко месечната работа на един доста голям екип. По време на конференцията бе представен докладът на учените от БАН.
"Трябва да ви кажа, че когато четях доклада, ми беше много интересен. Той е интересен не само с многото конкретика в него, но и с две други неща. Първото е, че не всички предложения са безспорни. Всички от предложенията помолих различните институции да обсъдим как биха могли да се осъществят. Някои от тях ще станат, други са по-амбициозни, отколкото ни позволяват възможностите, но е важно, че има много предложения, много конкретика и много възможности около тях", заяви министър Калфин.
По думите му, второто нещо, което е било интересно за него като човек, който не се е занимавал професионално с демографски въпроси, е било, че демографската политика в страната ни не започва от днес, а още от Освобождението.
"Има един раздел в доклада за демографката политика след Освобождението до 1989 година. През този период българската държава е влагала усилия и ресурси, законодателна активност в това демографската политика от страната да бъде подобрявана през годините. Така, че тогава, когато говорим за проекти напред, не е лошо да знаем, че усилия и демографска политика в България е имало още от края на 19 век и има много какво да се поучим и да вземем от усилията на тези пред нас", коментира още той.