ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ще защитим правата на работещите в чужбина българи. Това увери вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин след Съвета на ЕС с участието на министрите на труда. Това е първото заседание на Съвета на ЕС с участието на министрите на труда, в рамките на холандското председателство. „
С новото председателство, разбира се, започнаха да се променят и приоритетите. За страната ни 2-3 се очертават като най-важните теми”, уточни Калфин, съобщиха от пресцентъра на Министерство на труда и социалната политика. На първо място, Калфин определя прилагането на препоръките на ЕК за промените, които страната ни трябва да предприеме в сферите заетост и социална закрила.
„Тук позицията на България е свързана с това, че годишните препоръки са важни за страните, но те трябва да отчитат едновременно, както националното развитие и специфики, така и имплементацията на общите европейски политики”, поясни вицепремиерът. Освен това, по негови думи, тази година фокусът е насочен към немотивираните на пазара на труда.
„Тук предложението ни е свързано с въвеждане на единна система за проследяване на работещите мигранти. Тази система ще помогне за това да се знае кой, кога и къде е работил, на какви суми се е осигурявал и какви данъци е плащал”, каза Калфин и уточни, че това ще даде повече информация за сезонните работници и ще ги извади от статистиката на „дълготрайно безработните“ в различните страни-членки на ЕС, включително и у нас. За страната ни е важна директивата за командированите работници, тъй като тя засяга много работещи в чужбина българи. Много внимателно ще следим какви промени искат да бъдат направени в нея и ще защитаваме правата на българските работници в ЕС, увери министърът на труда. Като изключително важна България, Калфин изтъкна връзката между образование и заетост.
„Тук темите ни са свързани с признаване на дипломите, с признаване на професионалните квалификации, с подобряване на връзката между образование и реален живот. В Европа от 500 млн., 70 млн. имат минимални познания по математика или езици”, добави той.