Мекерето Спас Турчев заграбва спестяванията на русофила - 110 акции на стойност 44 000 златни лева и още ценни книжа за около 16 000
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 1891 г. русофилът Петко войвода е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Синът му от първия брак, когото семейството приело охотно и устроило във Варна, е екстрадиран от България, а имотите, купени с парите на баща му, са конфискувани. При обиск в дома им мекерето на властта и градоначалник Спас Турчев заграбва и спестяванията на войводата. Това са 110 акции на стойност 44 000 златни лева и още ценни книжа за около 16 000 златни лева, придобити от продажбата на имението, с които войводата е подсигурил старините си.
Поборникът е хвърлен в зандан и е изтезаван сто и четиридесет дни, от 27 юли до 15 декември 1892 г. Първо е мъчен във варненската тъмница Ичкале (подземията на старите римски терми), след което е интерниран в Трявна. След падането на Стамболов на 18 май 1894 г. той се връща във Варна.
Умира на 7 февруари 1900 г. и е погребан в черноморската столица. Признателното гражданство му е издигнало паметник на площад "Тракия" пред сградата на тракийските дружества.
Капитан Петко войвода обаче има над 22 паметника в цяла България – Крумовград, Ивайловград (с. Плевун), Чепеларе, Варна, на Бунарджика в Пловдив, Стара Загора (в парк „Тракия“), Асеновград, в Морската градина в Бургас и други. За най-внушителен се смята този в Хасково, открит през 1955 г., дело на Стою Тодоров.
В десетки български градове и села също има улици, носещи името на героя. В Свиленград един от големите квартали се казва „Капитан Петко войвода“.
На него са посветени много народни песни, научни изследвания и литературни творби. По сценарий на Николай Хайтов за него е създаден спечелилият изключителна популярност биографичен многосериен филм "Капитан Петко войвода" (1981 г.). Режисьор е Неделчо Чернев, а оператор - Димо Коларов. Лентата е заснета с впечатляващото участие на актьора Васил Михайлов в главната роля. Граничният пункт с Гърция към Беломорието при Свиленград също носи неговото име - ГКПП „Капитан Петко войвода“. На остров Ливингстън, Антарктида, на името на бележития българин е наречен връх Петко войвода (Petko Voyvoda Peak). През 2004 г. в родното му село Доганхисар, Дедеагачко - Беломорска Тракия, е открит негов паметник, построен със средства на Българското тракийско дружество. Той се намира в частния имот на местно гръцко семейство, в двора на ловния дом "Сафари", недалеч от центъра на селото.
По случай 160-годишнината от рождението на войводата на 2 декември 2004 г. на хълма Джаниколо в Рим бе открит друг негов паметник (автор - професор Валентин Старчев), близо до този на Джузепе Гарибалди, в чиято дружина българинът се е сражавал.
Между впрочем тогава, под знамето на Гарибалди, бил и един друг българин, който променил с печална слава българската история - Димитър Общи.
Тази и още интересни четива вижте само на Retro.bg!