ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С голямо разминаване католици и православни ще празнуват тази година Великден. Последното такова несъвпадение в датите беше през 2009 г. Тогава ортодоксалната църква посрещна Възкресението на 19 април. Католиците празнуваха на 12 април. Пред следващите години празникът съвпадаше, което двете църкви смятат за благодат.
Всъщност разминаването на датите на Великден идва от различните календари, които използват църквите. Католиците изчисляват по Грегорианския. Още през 1582 г. папа Григорий XIII заменя стария Юлиянски календар с нов, който по-късно става известен като Грегориански календар. В Православните храмове служението продължава да бъде по Юлиянския календар. Двата календара са лунно-слънчеви, затова православните и католическите свещеници изчисляват по фазите на луната. Обикновено това е времето на първото пълнолуние след пролетното равноденствие. Когато първото пълнолуние след 21 март е по-късно от 4 април, датите на двата Великдена съвпадат. Разбира се, с едно условие – дори и да е така, е възможно да има разминаване от една седмица, ако изчисленият ден съвпадне с еврейската Пасха. Тогава православните общности изместват Великден с една седмица по-късно. В същото време католическият Великден не се влияе от това.
Великден се счита за най-големия християнски празник за православните. Католиците отдават предпочитанието си на Коледа. Според запознати причината е една. Православните почитаме смъртта и чудото на възкресението. А католиците считат раждането на Иисус като по-голям празник.