BG EN

КЗК започва предварително проучване за възможни нелоялни търговски практики спрямо земеделски производители

Животът днес

КЗК започва предварително проучване за възможни нелоялни търговски практики спрямо земеделски производители

5360
преди 3 часа
КЗК започва предварително проучване за възможни нелоялни търговски практики спрямо земеделски производители
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Комисията за защита на конкуренцията получи сигнал от земеделски производители за оказван натиск от страна на търговски вериги върху доставчици на плодове и зеленчуци за намаляване на изкупните цени.

препоръчано

Комисията изиска и от Министерството на земеделието и храните постъпилите твърдения от производители за натиск върху доставчици за намаляване на изкупните цени във връзка с правителствената инициатива „Кошница с грижа“.

Предварителният анализ на Комисията показва, че посочените в сигнала продукти не попадат сред артикулите, включени в кампанията, съгласно публично обявените от търговските вериги продукти. Към настоящия момент не са налице данни, които да свързват изложените твърдения с инициативата.

Въз основа на постъпилата информация антимонополният орган започва предварително проучване по отношение на още две търговски вериги за възможни нелоялни търговски практики спрямо производители и доставчици на плодове и зеленчуци.

Комисията припомня, че в края на май 2026 г. образува две производства срещу търговските вериги „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за установяване на възможни нелоялни търговски практики спрямо доставчици и производители. Производствата са образувани в резултат на информация от секторния анализ на пазара на храни, както и на данни от задълбоченото проучване на КЗК относно ценовата политика, отстъпките, надценките и търговските условия между търговци и доставчици/производители.

Междинните резултати от секторния анализ показаха наличие на сериозни деформации по веригата на доставки и данни за практики, които могат да поставят производителите и доставчиците в значително по-неблагоприятна позиция при договарянето на условията с големите търговци.

При наличие на достатъчно данни за нарушения КЗК ще образува нови производства в рамките на своите правомощия.

 

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от Възраждане (ВИДЕО) БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 91
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК