ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун е наредил „масово производство“ на безпилотни самолети, съобщиха държавните медии, тъй като се засилва загрижеността за задълбочаващото се военно сътрудничество на страната с Русия.
Пхенян за първи път представи своите атакуващи дронове през август, като според експертите този капацитет може да се дължи на зараждащия се съюз на страната с Русия.
Пхенян ратифицира забележителен отбранителен пакт с Москва и е обвиняван, че изпраща хиляди войници в Русия, за да подкрепят войната ѝ в Украйна, което накара южнокорейския президент Юн Сук Йол да предупреди за потенциален трансфер на чувствителни руски военни технологии към Северна Корея.
Ким е наблюдавал тестовете на безпилотни самолети, предназначени за поразяване на наземни и морски цели, произведени от севернокорейския Комплекс за безпилотни въздушни технологии.
„Той подчерта необходимостта от изграждане на система за серийно производство възможно най-скоро и преминаване към пълномащабно масово производство“, заяви Корейската централна информационна агенция (KCNA).
Безпилотните летателни апарати са проектирани да пренасят експлозиви и да се разбиват умишлено във вражески цели, като на практика действат като управляеми ракети. При теста в четвъртък безпилотните летателни апарати „точно“ поразиха цели, след като прелетяха по предварително зададени трасета, съобщи KCNA.
„Безпилотните летателни апарати за самоубийствени атаки, които ще се използват в различни обсег на поразяване, трябва да изпълняват мисия за прецизно поразяване на всякакви вражески цели на земята и в морето“, заяви агенцията.
Ким заяви, че безпилотните летателни апарати са „лесен за използване... компонент на ударната сила“ поради сравнително ниската им производствена цена и широкия спектър на приложение.
Той заяви, че Северът „напоследък придава значение“ на разработването на безпилотни хардуерни системи и на интегрирането им в общата военна стратегия на страната.
Експертите твърдят, че на снимките, публикувани от държавните медии през август, дроновете приличат на израелския дрон „HAROP“, руския „Lancet-3“ и израелския „HERO 30“.
Възможно е Северна Корея да е придобила тези технологии от Русия, която на свой ред вероятно ги е получила от Иран - като самият Техеран е заподозрян, че има достъп до тях чрез хакерски атаки или кражба от Израел.
През 2022 г. Пхенян изпрати безпилотни самолети през границата, които военните на Сеул не успяха да свалят, като заявиха, че са твърде малки. Миналата година Южна Корея стартира командване за операции с дронове, за да се справи по-добре с нарастващата заплаха.
А по-рано тази година Пхенян обвини Сеул, че нарушава суверенитета му, като пуска дронове над територията му, за да пускат пропагандни листовки.
Южнокорейските военни отхвърлиха това твърдение.
През октомври Северът измени конституцията си, за да определи Южна Корея като „враждебна“ държава, което е илюстрация на рязкото влошаване на връзките, откакто през януари Ким обяви Сеул за „основен враг“ на страната си.
Северът продължава да извършва изпитания на балистични ракети, които не отговарят на санкциите на ООН, а през октомври взриви пътища и железопътни линии, свързващи го с Юга, предава БГНЕС.