Китайските електромобили поскъпват

Азия

Китайските електромобили поскъпват

8396
преди 6 часа
Китайските електромобили поскъпват
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Европейският съюз окончателно наложи допълнителни мита̀ на електромобилите, внасяни от Китай, и това ще оскъпи тези превозни средства. 

препоръчано

Регламент за изпълнение 2024/2754, потвърден от Еврокомисията вчера, бе публикуван днес в официалния вестник на ЕС и влиза в сила от утре. Според него китайските електромобили ще се облагат с допълнително "изравнително мито" между 7.8% (за Tesla, Shanghai) и 35.3%. Тези стойности са леко занижени спрямо предварително обявените в началото на месеца, но ще окажат въздействие нагоре върху цените на електрически превозни средства в страните от ЕС.

Още на 4 октомври 2023 г. Еврокомисията започна антисубсидийно разследване по отношение на вноса в ЕС на нови електрически превозни средства (BEV) от Китай. То бе заради субсидиране на производителите на тези коли от страна на китайската държава, което им позволява те да продават на пазара в Европа на доста по-ниски цени, спрямо тези на местните автопроизводители. 

"Тези субсидии са дали възможност на субсидирания внос бързо да увеличи пазарния си дял в ЕС в ущърб на промишлеността на ЕС", пише в регламента на Еврокомисията.

Според него субсидиите в полза на местните произвозители са били разнообразни:

- заеми с много ниски лихви или пряко отпускане на парични средства;

- вливания на капитал;

- държавни доставки на акумулаторни батерии и ключови материали за батерии (литиев железен фосфат) срещу по-ниско от адекватното възнаграждение; 

- предоставяне от страна на правителството на права за ползване на земя срещу по-ниско от адекватното възнаграждение;

- намаление на данъка върху доходите на предприятията в областта на високите и новите технологи и приспадане на разходите по трансфер на технологии;

- преференциално приспадане на разходите за научноизследователска и развойна дейност преди данъчно облагане;

- освобождаване от данък върху дивидентите;

- освобождаване от данък върху потреблението на акумулаторни батерии и още много други. 

Заради установените себсидии още на 4 юли ЕК наложи временни изравнителни мерки върху вноса на електромобили с произход от Китай, а сега вече те са постоянни.

Изчислено е, че различните производители са получили различен размер общи субсидии от китайската държава:

- Група BYD: 17%

- Група Geely: 18%

- Група SAIC: 35.3%

- Tesla (Shanghai): 7.8%

- Други, оказали съдействие дружества: 20.7%

- Всички останали дружества: 35.3%

И затова ЕК им налага точно по толкова процента допълнителни изравнителни мита̀, считано от 31 октомври 2024 г. Срокът, в който те ще важат е 5 години.

Вносът на китайски електромобили през разследвания от комисията период (4-о тримесечие на 2022 г. - 4-о тримесечие на 2023 г.) е между 412 425 и 479 720 броя, според данни от различни агенции,  както и от митническите служби на страните членки. Това, според данните на Еврокомисията, е пазарен дял от 14.1%. Същевременно цената на вноса на електромобили от Китай е намаляла с 8%.

ЕК освен това е събрала данни за ситуацията след налагането на временните мерки на 4 юли 2024 г. и е установила, че "рентабилността на промишлеността на ЕС е продължила да се влошава", а в същото време "производителите от ЕС са продължили да изпитват затруднения поради въздействието, което е оказвало потискането на цените в пълен размер от страна на китайските производители/износители и продължаващото навлизане на пазара, възпрепятстващо производителите от ЕС да подобрят рентабилността си".

По този начин "китайският субсидиран внос е оказал отрицателно въздействие върху състоянието на промишлеността на ЕС".

Европейската комисия обаче признава, че допълнителните изравнителни мита̀ ще доведат до увеличаване на цените на електромобилите: "не се стига до заключението, че няма да има увеличение на цените за потребителите, а че такова увеличение на цените вероятно ще бъде ограничено и само ще компенсира нелоялното предимство на китайските производители износители".

Аргументите на ЕК са, че "на пазара на BEV в ЕС има около 10 групи производители от ЕС, които се конкурират помежду си. Освен това [...] вносът от всички държави, с изключение на Китай, е имал пазарен дял от 15,1 % през разследвания период. Също така изравнителните мерки няма да спрат вноса от Китай, който ще продължи да се осъществява".

КИТАЙ ПОДАДЕ ЖАЛБА

Китай съобщи, че е отнесъл пред Световната търговска организация (СТО) въпроса за търговския спор с ЕС. Пекин определи решението като "протекционистично".

"Китай не одобрява и не приема това решение. Страната предприе действия в рамките на механизма за уреждане на спорове на СТО - заяви говорител на китайското министерство на търговията. - Китай ще продължи да предприема всички необходими мерки, за да защити твърдо законните права и интереси на китайските дружества"

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 31 октомври - сексуалният живот на Овните е пред пълен провал, Водолеите да не е разчитат на късмета си САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 31 октомври - сексуалният живот на Овните е пред пълен провал, Водолеите да не е разчитат на късмета си
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV!Цветанка Андреева предупреди за опасното поведение на ППДБ, граничещо с политически тероризъм: Време да изберат дали са евроатлантици, или са на страната на ДС и популизма (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV!Цветанка Андреева предупреди за опасното поведение на ППДБ, граничещо с политически тероризъм: Време да изберат дали са евроатлантици, или са на страната на ДС и популизма (ВИДЕО)
ново
Днес: 59
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК